Postimehe Trehvunks

Nov 13, 2017, autor Kaja

Postimehe trehvunks, 30. oktoobril kell 18, Tartus Püssirohukeldris.

Pilku avardavate lühiettekannetega astuvad üles poliitik, Euroopa Parlamendi liige Kaja Kallas (Reformierakond) ja geeniteadlane, Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsatsiooni esinaine Riin Tamm.

Igavene elu on inimkonna igavene unistus, ent vanemaks saades õpime ohkama: keegi meist ei jää ilmasambaks. Ometi näeme, et inimeste eluiga pole ühepikkune ja omavahel erinevad selle keskmise näitaja poolest nii inimpopulatsioonid kui ühiskonnad. Miks? Geeniteadlane Riin Tamm on vastust otsinud nii kaugelt Aafrikast kui ka kodusest Eestist ja kõneleb teemal «Vananemine – eos kaotatud võitlus või väljakutse teadlasele?»

Mitut pidi on igavese eluga seotud ka robootika ja digitaliseerimine. Juba praegu pikeneb ja paraneb inimese elu tänu tehnoloogiale. Luust ja lihast jalga asendab biooniline, ajju sisestatud elektroodid annavad inimesele meelelisi kogemusi. Geenitehnoloogia, suurandmete analüüs jm tehnoloogia valdkonda puutuv  loob enneolematuid võimalusi. Kas anda hoogu või tõmmata eetilist hädapidurit? Millised uued mõtted liiguvad Euroopa Parlamendis, räägib Kaja Kallas.