Võtan sõnad tagasi, kui Järvik täna lahkub

Nov 13, 2019, autor Kaja

Ütlesin eileõhtuses Aktuaalses Kaameras järgmise lause: “Vaadates kõike seda, mida ta on peaministrina korda saatnud, siis Jüri Ratas müüks Eesti maha esimesel võimalusel, kui ta saaks jätkata peaministrina ja ma arvan, et see ei ole Eesti huvides.“ See lause ärritas Jüri Ratast ja ta nõuab minult avalikku vabandust, sest tunneb, et olen teda süüdistanud riigireetmise valmiduses. Ma ei ole teda süüdistanud riigireetmises, see on Jüri Ratase enda poolt lisatud dramaatika, et juhtida tähelepanu eemale maaeluministri skandaalilt ja siseministri rünnakutelt prokuratuuri suunal. Küll aga on ta oma tegudega näidanud, et peaministritool on talle tähtsam kui ükski põhimõte, väärtus või valijatele antud lubadus.

Meenutuseks – Jüri Ratas ütles enne valimisi oma valijatele, et EKRE-ga ta koalitsiooni ei tee. Või siis, et EKRE väärtustega ta koalitsiooni ei tee, sest tsiteerides Jüri Ratast: “Kui ma ütlesin, et erakond, kes lõikab päid maha, kes ei ole nõus teatud rahvuste või rassidega, see on minu jaoks võimatu nendega ühiselt koostööd teha ja EKRE on tõesti nii öelnud!”. Mis aga juhtus tegelikkuses esimesel tunnil, kui valimistulemus oli selgunud? Jüri Ratas helistas EKRE juhile Mart Helmele, et teha nendega uus valitsus ja kehastus EKRE väärtuste esikaitsjaks. Seega soov jätkata peaministrina oli talle kallim, kui varasemalt antud lubadus või need väärtused, mille eest ta sõnades justkui seisis.

Koalitsioonilepingust on näha, et EKRE saab läbi referendumi platvormi vähemuste ründamiseks ja Isamaa saab pensionisüsteemi lõhkumise, aga mille eest on seisnud Jüri Ratas? Mis on need Keskerakonna valijatele olulised lubadused, mis koalitsioonilepingus kajastust leiavad? Need on kõik ära antud, sest nii saab Jüri Ratas jätkata peaministrina. Kui enne valimisi lubas Jüri Ratas kaitsta pensionisüsteemi lõhkumise eest, siis peale valimisi läheb ta lõhkumisega kenasti kaasa. Kui enne toetas Jüri Ratas apteegireformi, siis peale valimisi läheb ta seda muutma, kuna see on oluline parteisponsoritele. Ikka kõike selleks, et edasi olla peaminister.

Jüri Ratas on sõnades öelnud, et vähemuste ründamine, inimgruppide solvamine ja valetamine on lubamatud. Aga kui seda kõike teevad tema ministrid, siis ta laseb sellel kõigel juhtuda, sest ainult nii saab ta edasi olla peaminister. Meenutuseks EKRE ministrid on ka ametis olles rünnanud naistearste, naisi, teadlasi, õpetajaid, vähemusi jne. Kui solvatakse Eesti rahvale olulist laulvat revolutsiooni, siis ei võta Jüri Ratas midagi ette, sest ründajaks on inimene, kes on garandiks Jüri Ratase jätkamisele peaministrina.

Kui korduvalt rünnatakse õigusriiki, kui ministrid ületavad oma võimupiire (meenutame Elmar Vaheri skandaali või rahandusministri poolt Euroopas oma seisukohtade esitamist Eesti seisukohtade pähe), kui kahjustatakse Eesti välismaist mainet ja seeläbi julgeolekut, kui seatakse kahtluse alla õigusinstitutsioonide sõltumatus, kui seeläbi õõnestatakse usaldust demokraatiasse, kui köetakse üles viha, mis lõhestab ühiskonda, siis Jüri Ratas laseb sellel kõigel sündida, sest ründajateks ja vihaõhutajateks on inimesed, kes võimaldavad tal jätkata peaministrina.

Kui ministrid järjepanu valetavad ja need valed tulevad päevavalgele, kui valetamisest on saanud valitsuse liikmete argipäev, siis vabastab Jüri Ratas ministri ametist ainult siis, kui see EKRE juhtidele sobib, sest nemad tagavad sellele, et Ratas saab jätkata peaministrina.

Kui tuleb välja, et üks minister on tegutsenud oma lapsepõlvesõprade huvides eelistades avalikele huvidele erahuvisid ning seeläbi võib riigile tekkida kahju 1,1 miljoni euro ulatuses, siis Jüri Ratas saab aru, et asi on paha ja tõsine, sest sellele on korduvalt tema tähelepanu juhitud. Aga kui EKRE juhid esitavad ultimaatumi, et sellise ministri vabastamine toob kaasa ka Jüri Ratasele peaministritooli kaotuse, hakkab Jüri Ratas kiiresti otsima võimalusi, kuidas võita aega (tehti uurimiskomisjon) ja leida midagi, mille kohta ta saab öelda, et minister on puhas. Sest ainult nii ta saab olla veel paar päeva/ paar nädalat/paar kuud peaminister. Nii saab ta vastata täna infotunnis kõikidele viimast skandaali puudutavatele küsimustele, et komisjon uurib.

Kui Jüri Ratas suudab tänase päeva jooksul tõestada, et ta ei ole EKRE ultimaatumi pantvang, siis olen nõus teda tunnustama ja oma sõnad tagasi võtma. Selleks ei pea ta esialgu tegema midagi muud, kui ametist kõrvaldama valetanud ja korruptiivsesse skandaali sattunud maaeluministri. See on samm, mis näitaks, et Jüri Ratas seisab Eesti huvide eest, tal on mingid põhimõtted ja väärtused, mida peab olulisemaks kui peaministritool.

Ps. Selle asemel, et mängida solvunut iga minu ütluse või teo peale, võiks Jüri Ratas keskenduda hoopis sellele, kuidas tema koalitsioonipartner teda peaaegu igapäevaselt alandab.

 

 1. Helju Välisson

  Toetan Kaja Kallase väljaütlemisi, nõustun tema poolt lausutud sõnadest, mis puudutavad peaministri Jüri Ratase käitumist ja tema kinnihodmist peaministri toolist iga hinna eest.

 2. Hea Kaja,

  Kasutan seda kontaktivormi, et väljendada pettumust opositsiooni töös. Juba rohkem kui pool aastat juhib Eestit ilma igasuguste aadete ja põhimõteteta seltskond ning valgust tunneli lõpust ei paista. Vastupidi, hullem paistab alles ees. Riigile tehtud mainekahju on köömes võrreldes tarbimis- ja inflatsiooniorgiaga, mis ootab ees pärast pensionireformi. Meie laste jaoks on valmis pandud fiskaalpoliitiline miin, ühiskond ei ole kunagi varem olnud rohkem lõhestunud kui täna. Ja see laamendamine toimub sinimustvalgetes särkides.

  Opositsioon võitleb täna selle seltskonna vastu siidikinnastes näppu viibutades. Ratas on tänaseks juba näidanud, et tal ei ole punaseid jooni. Siseminister väänab politseid ja prokuratuuri, IT-minister sõidab pasunasse enda naisele ning maaeluministeri korruptsioon või erakordne rumalus ei ole enam kahtluseks mitte ühelegi lugemis- ja mõtlemisvõimelisele inimesele. Kas te tõesti arvate, et traditsioonilised poliittehnika vahendid suudaksid sellist valitsust kõigutada?

  Ehk oleks aeg venekeelsele valijale meelde tuletada, et Ratas sisuliselt sõi välja Savisaare ning on tänaseks astunud koalitsiooni äärmuslastega, kes nimetavad neid avalikult prussakateks ja tibladeks ning ei varja enda imetlust natsionaalsotsialismi vastu? See ei kõiguta küll Ratast, aga vene valijate häälte peal purjetavatele parteikaaslastele peaks piisavalt muret tekitama. Mulle tundub, et see sõnum ei ole tegelikult väga suurele osale vene keeleruumist kohale jõudnud. Proaktiivne turundus ei peaks jääma ainult valimiste-eelsesse perioodi.

  Ehk oleks aeg EKRE või Isamaa valijatele pakkuda võimalust panna kooseluseadus või pensionireform rahvahääletusele? On ju senine retoorika just rahva vähesele kaasatusele otsustesse apelleerinud. Me kõik teame, et ebaõnnestunud referendumi tulemuseks oleks erakorralised valimised ning seda ei saa Ratas endale lubada. Sellised avantüürid on ohtlikud, aga mitte ohtlikumad kui tänane väljavaade Eesti tulevikule.

  Ma siiralt usun, et poliitiliselt täiesti vastupidiste vaadetega valitsuse koos hoidmiseks on vaja rohkem kui põhimõttevaba ministrit.

 3. Väga selgelt öeldud mõtted.

 4. See on täiesti tõsi, mis te AK-s ütlesite.
  Andrus Ansipi valitsusest astus minister Kristen Michal tagasi sellepärast, et oli kahtlus. Oma lahkumisavalduses ütles Michal: “Ma lahkun, et kaitsta Reformierakonda ja Vabariigi Valitsuse töövõimet.”
  Taavi Rõivase valitsusest astus minister Jürgen Ligi tagasi Facebooki kommentaari pärast. Oma lahkumist põhjendas Ligi järgmiselt: “Teen seda sellepärast, et mulle on Eesti riik tähtsam kui mu ametikoht. Armastan ka tõde rohkem kui ministriportfelli.”
  Aga Jüri Ratase Valitsusest ei pea meessoost minister tagasi astuma isegi mitte siis kui ta käitub ebaseaduslikult, valetab avalikkusele näkku või käitub riigi huvide vastaselt. Võtame näiteks politseijuhi vallandamise katse, või Järviku teema.
  Michal ja Ligi käitusid riigimehelikult. Jüri Ratase ja tema valitsuse sõnavarast aga kahjuks puudub sõna riigimehelik.
  On ju ilmselge, et EKRE võib Eesti Vabariiki lammutada Jüri Ratase heakskiidul, et viimane saaks säilitada peaministri tooli. See on Eesti maha müümine, maha müümine Helmedele. Ratas ei ole Eesti peaminister, ta on EKRE peaminister.
  Keskerakond ja Isamaa räägivad kuidas Reformierakonnaga ei saa valitsust teha ja rahvas ei taha Reformierakonda valitsusse. Kuid kes võitis valimised? Mina ütleks, et Isamaad ja EKRE-t ei tahtnud suurem osa Eestlastest valitsuses näha. Nad tahtsid valitsuses näha eelkõige Reformierakonda ja seejärel Keskerakonda.
  Keskerakond ja Jüri Ratas üritab Reformierakonnale kätte maksta selle eest, et te võitsite valimised. Nad on sellest niivõrd pimestatud, et ei suuda näha seda, et tegelikult maksavad nad kätte Eesti inimestele selle eest, et nad julgesid valida Reformierakonda ja Keskerakonda. Just nimelt ka Keskerakonda, sest mitte ainult Reformierakonna valijad ei salli EKRE-t ja nende lammutuspoliitikat, EKRE-t ja nende lammutuspoliitikat ei salli ka Keskerakonna valijad.
  Minu äi, kes on oma kodukandis väga aktiivne inimene ja suhtleb kõigiga, räägib juba kevadest saadik, kuidas kõik need, kes varem igapäevaselt kirusid Reformierakonda, kiruvad nüüd Keskerakonda, et viimane natsid valitsusse võttis ja veel rohkem ajab neid vihale see, et Jüri Ratas sunnib neid Reformierakonda valima, sest see on nende jaoks halbadest valikutest parim.
  Ratas on Eesti (ja ka Keskerakonna) EKRE-le maha müünud. Näeme seda ju iga päev, kuidas viimased laamendavad ja Eestit lõhuvad.

 5. Hale vaadata,nii suur siis see toetaiaskond sul kaka ongi!? ,,,aeg oleks Jämejalas käia ravil,saab sinust ehk kunagi asjagi veel ,aga vähe lootust,haigus juba kaugele syvenend.

 6. Kuhu muidu pensionisambast vabaneva raha plaanisid investeerida?

 7. Küsimus Järvikule:
  Järvik ütleb, et jättis 2. volituse allkirjastamata 2. septil , kuna oli teinud kindlaks, et allkirja pole vaja.
  Sellekohase kirja saatis ta ju justiitsministeeriumile 6. septil ja vastuse sai 27.septil.

 8. Ma olen olnud kogu oma elu Reformierakonna valija. Vääratasin korra, kui ResPublica poliiitmaastikule astus. Pean tunnistama, et ma pole praegu rahul Reformierakonna tegevusega. Ma ei oska öelda täpselt, mis on pildil valesti, aga Teie tegevus ei ole kooskõlas sellega, kes Te olla tahate… Praegu tundub, et Te tugevdate oma tegevusega istuvat valitsust.

 9. Tere lugupeetud Kaja Kallas

  Lugesin läbi täismahus “Esimene stuudio” intervjuu teksti ja sain teada, mida te pidasite silmas ühe viimati esitatud sõnakasutusega Ratase suunal AK’s. Täpsemalt sain aru, et pidasite silmas, et Ratas on loobunud oma erakonna väärtustest, et olla peaminister. Kas ma sain õigesti aru? Kui mitte siis palun täpsustage.

  Igal juhul oli teie selgitust teie enda sõnade kohta väga hea teada saada, sest tunnistan, et ka minul oli algselt selle sõnakasutuse kohta teine tähendus ja teine arvamus kujunenud. Mulle tundub, et inimesed, kes on parlamendis, võiksid rohkem sõna võtta Eesti elu kujundamise teemal ja olema vajadusel alati valmis täpsustama, mida nad mingite sõnade kasutamisega tegelikult silmas pidasid.

  Aitäh.

 10. Mul on piinlik! Ma poleks iial uskunud, et opositsiooni liider sellisele tasemele laskub… Jah, Ratasele võib ette heita mida iganes, aga riigi mahamüümist esimesele pakkujale? Olgu selle tõlgendusega kuidas tahes, tegemist on lihtsalt väga inetu rändega. Kahju, lihtsalt kahju…
  Vaatasin viimast RK infotundi ja järjest halvem hakkas. Opositsiooni üks teemasid olid pildid kuskil seintel!? Omal piinlik pole?

 11. Kaja vassib ja hämab.

  Eesti keele seletavas sõnaraamatus 2019 on mõistet „maha müüma“ selgitatud kui „tegevuse lõpetatust ning tulemuslikkust rõhutades müüma“. Lisaks veel juures link Sõnaveebi lehele, mille järgi „maha müüma“ tähendab „mingi hüvise eest reetma, kellestki või millestki loobuma“, allikas Eesti keele sõnaraamat 2019. Seega on reetmisele sõnaraamatutes ikka päris otsene viide.

  ÕS ei anna sõnaseletusi. Mõiste „maha müüma“ juures on lihtsalt näidislause „On oma veendumused maha müünud“, mida iga eestlane mõistab kui „on oma veendumused reetnud“ või olgu siis kasvõi „on oma veendumustest loobunud“. Sama hästi oleks võinud näidislauseks olla „On oma põhimõtted maha müünud“ või „On oma kodumaa maha müünud“, sest maha müüa, reeta võib mida iganes. Ja Kaja väite kohaselt müüks Jüri Ratas maha justnimelt Eesti.

  Kui Kaja soovis öelda, et JR on oma veendumused reetnud, neist loobunud, siis oleks pidanud nii ütlemagi, mitte nimetama Eestit.

  Ei tasu unustada vana ja tuntud mõttetera: Ei loe mitte see, mida ütled, vaid see, kuidas sinust aru saadakse.

  Kaja väljaütlemine oli inetu ja madal ning mõeldud just nii nagu enamus sellest aru said. Igal juhul peaks ta Jüri Ratase ees vabandama.

 12. Noobeli rahupreemia komisjon

  Austatud Kaja Kallas. Võtan teiega ühendust Noobeli rahupreemia komisjonist. Õnnitlen teid südamest! Te võitsite äsja Noobeli rahupreemia “maailma kõige suurema tagakiusatud naissoost ohvri” rolli eest. Üks suvaline jorss ähvardas teid elektrooniliselt ja pealegi te kirjutasite kell 4 öösel kõnet! Milline julge ja ennastsalgav iseloom! Te olete uskumatult vapper kangelane ja rollimudel kõikidele elukutselistele tagakiusatud ohvritele. Läbi elu raskuste kirjutate kell 4 öösel kõnet hõbelusikas takistamas artikulatsiooni ja siis üks tropp saadab kurja ekirja. Ja te ei vannu alla vaid annate ta politseisse. Milline naissoost kangelane, milline vapper iseloom, milline liider! Lugupidamisega, teie Noobeli rahupreemia komisjon.

 13. Kaja Kallase umbusaldus Jüri Ratasele kell 4 öösel

  Jüri Ratas, sa hävitad EKREga õigusriigi. Usud et oled tasemel kus on karistamatuse piir. Me ütleme sulle et ei ole. Sa nässakas oled valmis Eesti riigi maha müüma, et saaksid peaministrina jätkata. 20-30 vangla mentaliteediga vasakliberaalset aktivisti tulevad ja n******d (näägutavad?) su kõigepealt riigikogu õuel pooleks ja siis riigikogus 34 vangla mentaliteediga oravad n******d (närivad?) su veelkord neljaks. Su läbi n******d (noomitud?) keha ja pildid sellest levivad üle Eesti ja Facebooki. Eesti ja kogu maailm on väga väike. Parem tulevik! K. Kallas.