Valitsusse Helmed ei sobi. Ainus neile sobiv koht on poliitiline eneseisolatsioon

Nov 08, 2020, autor Kaja

Mart ja Martin Helme poolt USA järgmise presidendi kohta öeldu näitab taaskord, miks tuleks EKRE esimesel võimalusel valitsusest minema saata. Ükski Eesti valitsuse liige ei tohiks sõimata maailma juhtriigi ja meie tähtsaima julgeolekupartneri värskelt valitud presidenti. Tänane valitsus pisendab Eesti piinlikuks kolkaks, mida juhivad igasuguse reaalsustaju ja mõõdutunde kaotanud poliitikud.

Pole isegi mõtet öelda, kui rumal ja Eesti huvisid kahjustav Helmede väljaütlemine on. See ei ole esimene, teine, kolmas ega viimane kord, kui Helmed valitsuses räuskavad ja Eesti mainet kahjustava skandaali põhjustavad. Samas teame, et Keskerakond ei suuda teha muud peale järjekordse sisutühja avalduse, et Helmede sõnavõtud peavad lõppema. Aga need ei lõpe, vaid korduvad iga paari nädala või kuu tagant. Eesti vajub aga iga sellise skandaali järel aina piinlikumasse mülkasse. Väikese riigi suurim väärtus on meie hea maine ja väärtuspõhised suhted meie liitlastega. Praegune valitsus saeb suure innuga läbi neid tugitalasid, mis Eesti julgeolekut pikaajaliselt tagavad.

Esimene samm, mida saaks juba algaval nädalal olukorra parandamiseks teha on siseminister Mart Helme umbusalduse toetamine Riigikogus. Mart ja Martin Helme ei sobi valitsuse liikmeks ja ainus neile sobiv koht on poliitiline eneseisolatsioon. On tagumine aeg, et koalitsiooni esindajad hakkaksid viimaks mõtlema Eesti käekäigu peale ja lõpetaks selle katastroofiliselt piinliku valitsuse ees kummardamise. Koalitsioonisaadikud, kes hääletavad umbusalduse vastu või jätavad hääletamata, kirjutavad sellega alla kõigile Mart Helme seisukohtadele ja ei saa sellest ennast distantseerida.

Meie riik ja ühiskond ei saa olla lõputult kahe poliitiku räuskamise pantvang, seda peaks mõistma eesotsas peaministriga ka kõik teised võimuliidu liikmed valitsuses ja Riigikogus. Ükski valitsus ja võimuolek ei tohiks olla tähtsam kui Eesti pikaajaline käekäik ja meie sõprussuhted nendega, kes meie riigi vabadust kaitsevad. Seega saadame Mart Helme valitsusest minema juba algaval nädalal!