Pöördumine Keskerakonna volikogu poole

Mar 30, 2019, autor Kaja

Lugupeetud Keskerakonna juhatuse ja volikogu liikmed!

Oleme jälginud Keskerakonna valitsuskoalitsiooni moodustamise kõnelusi Isamaa ja EKRE-ga.  Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt.

Kuivõrd sel nädalavahetusel toimub Teie erakonna volikogu, kus ilmselt arutatakse ka neid küsimusi, siis saadame teile põhimõtted, millele meie koostöö võiks baseeruda.

 1. Meie valitsus kaitseks demokraatiat ja õigusriiki. Meie valitsus austaks sõna- ja ajakirjandusvabadust. Meie valitsus austaks mööndusteta kõikide Eestis elavate inimeste õigusi ja vabadusi.

 

 1. Meie valitsus hoiaks Eesti julgeolekut kindlalt kaitstuna ning jätkaks vääramatult tugevate liitlassuhete arendamist Euroopa Liidus ja NATO-s.

 

 1. Meie valitsus hindaks kõrgelt arstide, haridustöötajate, õiguskaitseorganite töötajate, ajakirjanike ja teiste heade Eesti inimeste südamega tehtud tööd. Me seisaks otsustavalt vastu poliitilisele retoorikale, mis halvustab erinevaid ühiskonna gruppe ja tekitab ühiskonnas hirmu.

 

 1. Meie valitsus suudaks tegeleda Eesti ees seisvate tõsiste tulevikuväljakutsetega nagu majanduse konkurentsivõime tõstmine, teaduse rahastamine, arstiabi kättesaadavuse parandamine, tuleviku vajadustega arvestav haridussüsteem ja tööturg, keskkonnahoid, ringmajandus.

 

 1. Meie valitsus parandaks eesti keele õppe kättesaadavust ning tegeleks eesti-ja venekeelse elanikkonna lähendamisega.

 

 1. Meie valitsus kaitseks Eesti inimeste sääste ega lõhuks aastatega ehitatud pensionisüsteemi.

 

 1. Meie valitsus hoiaks riigi rahanduse korras.

 

 1. Meie valitsus baseeruks vastastikkusel lugupidamisel.

 

 1. Moodustaksime valitsuse võrdsetel alustel nii valimislubaduste maksumuse kui ka valitsemisvastutuse jaotuse osas.

 

Esitame antud põhimõtted heas usus ja palume pakkumist arutada ning kaaluda läbirääkimiste alustamist valitsuskoalitsiooni moodustamiseks Reformierakonnaga.

 

Lugupidamisega ja vastust ootama jäädes,

Kaja Kallas

Reformierakonna esinaine

 1. Loodan väga, et Keskid julgevad nüüd selle pakkumise vastu võtta see oleks neile ainus variant, kuidas sellest jamast sirge seljaga veel väärikalt välja tulla !Edu Refidele !

 2. 17 aastat imenud rahva verd, pidanud vahet 4 aastat, ja kas nüüd pääle kosmeetikat peaks uskuma, et kõik need eelnevate aastate tühjad lubadused nüüd kuidagi leiaks täitmist?
  Viimane “rahanduse korrastamine” leidis aset Taavi Rõivase pääministri ammetis olemise aegu- tehtud riigi rahakassa pea et tühjaks?
  Kena siputamine küll, aga noh, kui sedasi läbi näha, et kõigest toitumisahela kaotamise hirmus, siis milleks tühja juttu?

 3. Lugupeetud Kaja Kallas, olukord Eesti poliitikas annab teile põhjust tõsiselt peeglisse vaadata. Järjest suurem osa inimestest pole enam nõus välja kannatama peavoolu-parteide järjepidevat business-as-usuali (Eestis on selle kohta mõnevõrra kitsam termin JOKK). Korruptsioonist ja pättustest mööda vaatamine (kilekotiga raha erakonna kassasse tassijad, autorollod jms), ühiskonnalt järjest suuremat lõivu nõudva finantssektori riigikiriku staatusesse tõstmine, inimeste väärtustamine sissetuleku alusel ja riskigruppide unustusse jätmine – need on asjad, mis on avanud tee võõrandumisele, hirmule, vihkamisele. Mitmes paigas maailmas ja nüüd järjest rohkem ka Eestis. Võibolla teil õnnestub veel seekord koalitsioon moodustada, võibolla mitte. Kui õnnestub, kui te peate seda võiduks ja jätkate nii nagu ikka, kogunevad pinged lihtsalt paisu taha. Kord pääsevad nad sealt välja ja teil on selles oma vastutus. Kriis Eesti poliitikas on torm, mille põhjustavad kriisid erinevates ühiskonna valupunktides. Üks selline valupunkt on moraalikriis teie erakonna sees. Teil on täna vähe vahendeid, mõjutamaks seda, milliseid valikuid teevad teiste erakondade juhid. Aga teil on kõik vahendid, et puhastada oma erakond korruptsioonist, JOKK käitumisest, küünilistest broileritest ja laisaks jäänud mugavuspoliitikutest, keda ikka ja jälle on vaja sokutada soojadele kohtadele vallavalitsustes ja riigifirmades. See pole lihtne ülesanne. Võibolla jääb reformierakond selle tulemusel ilma mõne teeneid lootnud toetaja sponsorrahast. Tõenäoliselt peate muude asjade seas paluma oma isa, et ta siirduks lõpuks väärikalt pensionile – kindlasti on nii Eestis kui maailmas ülikoole, kes tänulikult ootavad teda lugema loenguid iseseisva Eesti rahanduspoliitika üles ehitamisest 90ndatel ja 2000ndatel. Kui te olete siiralt mures Eesti pärast, leiate, et see on väga väike hind. Loodan, et leiate peeglist üles ausa, julge inimese, mitte tavalise võimule ihkava poliitperekonna võsu.

 4. Soome on perussuomalaiset (põlissoomlased) võetud valitsusse, kuna eelmisel perioodil said palju hääli ja tundub, et nüüdki võidavad häältes. Kuid keegi Soomes ei saa seetõttu infarki ega aja inimest inimese vastu, nagu Eesti poliitilisel maastikul toimub. MInu arvamus on> Kaja on liiga noor ja elukogenematu võtma vastutust, liiati ta ei ole osanud mõistlikult selgitada – kuidas ta aitab teise Eesti esimesele järele. See, et tema mõistes maaelu piirdub kergteede ehitusega või metsas interneti taga kaugtööd tehes … No tule appi – maal inimesed VAJAVAD reaalset tööd ja reaalset liikumisvõimalust paigast A paikka B. Kui Helsingisse käivad inimesed 200 km kauguselt tööl, kuna seal kiirrongid jm liiklus toimib, siis Eestis on võimatu kasvõi Valgast Tartusse tööle saada … Siin Kajal mõtlemisainet. On olemas reaalne TEINE Eesti.

 5. Aastaid valitses Keskerakonna suhtes usaldamatus. 2016. aastal peale Savisaare lahkumist, tekkis lootus, et nüüd on Keskerakond saavutanud tõsiseltvõetavuse. Viimaste nädalate sündmused näitavad, et Keskerakonda iseloomustab vastutuse puudumine ja kaua sahtlis hoitud leping Ühtse Venemaaga muutub ääretult kõnekaks. Selleks, et oma erakonda koos hoida, tuleb Rattal leida venekeelsele valijale lahendused, millega koalitsioonipartneritel oleks võimalus nõustuda. Kodakondsuse ja hariduse teemadel vaevalt, et marurahvuslastega kompromissile saab minna. Millegagi on siiski vaja erakonna venekeelset tiiba peibutada jääma ja järjest enam näib, et peaministriportfelli omamise huvides tuuakse ikkagi ohvriks Eesti välispoliitiline suund, deklaratsioonides ise seda muidugi eitades. Kahjuks pean tõdema, et mul on väga raske uskuda Keskerakonna sõnu, samuti kui EKRE juhtide väljaöeldud sõnumeid pole kunagi saanud usaldada. Ja isegi, kui EKRE IKE koalitsioon ise arvab end samal välispoliitilisel suunal jätkavat, on Eesti partentritele Euroopas selge, kuhu suunas Eesti teel on ja see suund ei ole lihtsalt demokraatiat ja inimõigus austavatele riigipeadele vastuvõetav. Loodan, et Reformierakonnal õnnestub siiski Eesti poliitiline tasakaal taastada. Edu selleks, Kaja Kallas!

 6. Kahju on Eestist, et kõige tähtsamal ajal kui oleks struktuurifondide raha eest saanud ehitada korralikud teed olid võimul peenhäälestajad.

  Nad raiusid seda, et laenu ei võta ka omaosaluse finantseerimiseks, mis oleks olnud viiendik või kuuendik kogu maksumusest ja Euroopast tulnud raha tiirleks osaliselt siiani Eesti majanduses.

  Samas polnud probleeeme osta keskpanga võlakirju mida on praeguseks üle 5 miljardi.

  Jah need nn. Vaprad ja Ilused ei näe Tallinnast kaugemale ja milleks vaja teid parem osta rohkem trahvi automaate.

 7. “Meie valitsus” on nüüd võimalik vaid ilma välistamisteta,uusi kompromisse leides.

 8. Lp. Kaja Kallas, tahaks ühegi sõnumi kuulda, mis teisi ei halvusta – ei sooviga lõpuks ometi terve mõistusega valitsema asuda ega paremat alternatiivi pakkuda, millest mõlemast järeldub, et mõistus ainult reformlaste pähe pandud on. Nõus Emiliaga, ja lisaks – praegune avalik ruum on pea täiesti talumatult ebaviiskakaks ja vaenulikuks muutunud.