Peaminister asus Savisaare musta raha kaitsele

May 21, 2020, autor Kaja

Päev pärast eriolukorra lõppu andsid võimuliidu erakonnad riigikogus üle seaduseelnõu, mille eesmärk on kaotada ära Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK). Eelnõu tuli poliitikutele ja avalikkusele kui välk selgest taevast. Erakondade rahastamise kontrollimist pea peale pöörav seadus on tulnud sügavalt Keskerakonna seest. Sellele viitavad riigikogule üle antud dokumendi metaandmed.

Seetõttu on piinlik kuulata Jüri Ratase väiteid, et tegu on juhusliku riigikogu algatusega, millest ta justkui midagi ei tea.  Veel absurdsemaks tuleb pidada peaministri arvamust, et eelnõu algatajate eesmärk on tõhustada kontrolli erakondade rahastamise üle. Riigikontroll ja mitmed eksperdid on andnud mõista, et üleöö tekkinud muudatus ei ole mõistlik. Ja kontrolli tõhustamise asemel leevendab eelnõu karistusi mustale rahastamisele, keelates kolmest aastast vanemate juhtumite uurimise ning kaotades trahvidele praegu lisanduvad viivised. Jüri Ratas aga jätkab külma kõhuga musta valgeks rääkimist.

Me kõik teame, et Keskerakond on aastaid maadelnud korruptsiooniga. Kohus on korruptsioonikuritegudes süüdi mõistnud terve rea keskerakondlasi. Mitmed Keskerakonna poliitikud on pidanud ERJK töö tulemusena tagasi maksma suuri summasid, sest nad on korduvalt kasutanud Tallinna maksumaksja raha Keskerakonna valmiskampaanias. Eesti õiguskaitseasutused ja ERJK on pidanud aastaid Keskerakonna musta rahastust ja Savisaare pärandit uurima.

Sel nädalal avalikuks tulnud Keskerakonna plaan on küüniline ja omakasupüüdlik. Vägisi jääb mulje, et Keskerakond soovib poliitilise hoogtööga pääseda pikalt parteid ähvardanud rahalistest nõuetest. Loogika on brutaalne, kaotame ära järelevalve teostaja ja lahendame sellega oma musta raha probleemi. Aastaid tagasi soovis Edgar Savisaar Keskerakonna lahti siduda Eesti õigussüsteemist. Nüüd soovib Jüri Ratase juhitud Keskerakond poliitilise teerulliga üle sõita erakondade rahastamise reeglitest ja sõltumatust kontrollist.

Jüri Ratas on väitnud, et Keskerakond on uuenenud ja tema juhitud erakond ei salli korruptsiooni ühelgi kujul. Nüüd näeme, et eriolukorra lõppedes langevad maskid. Keskerakond on asunud teadlikult puhtaks pesema Savisaare aegset musta raha. Jutt uuenenud ja korruptsiooni hukka mõistvast Keskerakonnast osutuks bluffiks. Alles eelmine nädal teatas ERJK, et uurib selle aasta esimeses kvartalis Keskerakonnale tehtud 50 000 eurose annetuse päritolu. Seega ei räägi me ainult minevikust, vaid ka värsketest ERJK sammudest.

On märgiline, et Riigikogu põhiseaduskomisjon kogunes täna erakorraliseks istungiks, et kiirendatult seda eelnõud arutada, samas kui Reformierakonna palvetele kiiresti arutada just ajutise tööjõuga seotud eelnõud, jäid koalitsiooni kõrvad suletuks. Keskerakonnal on selgelt prioriteedid paigas – kõige pealt oma isikliku või erakondliku kasuga seotud eelnõud ja alles siis Eesti inimesi või ettevõtjate muresid puudutavad küsimused.

ERJK küsimus on laiem kui ühe partei rahastamise puhtaks pesemine. Poliitilisi mängureegleid ei tohi avatud ühiskonnas muuta jõumanöövriga ühe partei kasuks. Eesti demokraatia elujõu keskne küsimus on erakondade rahastamise läbipaistvus ja kokku lepitud mängureeglite austamine. Nüüd on avalikkuse ja ühiskonna ülesanne näidata üles pahameelt ja anda peaministrile mõista, et nii lihtsalt ei tehta! Eesti maadleb jätkuvalt koroonaviirusega, tööpuudus kasvab ja majanduses ootavad ees rasked ajad. Peaministripartei aga keskendub poliitilisele salasobingule.

  1. Läheb küll natuke teemast mööda, aga taaskord on tekkinud olukord, kus kaabud tulistavad Eesti majandusele tugevalt jalga ja Reform vaatab pingilt pealt.

    Ratase juhitud valitsus on võtnud suuna, et (slaavi) vähemusrahvused saadetakse Eestist välja. Miks te seda tugevamalt Ratase valijatele ei kommunikeeri? Marurahvuslus on täiesti fundamentaalselt vastuolus Ratase mandaadiga. Ukrainlaste riigist välja saatmine on väga tugev sõnum vähemusrahvustele, palun ärge olge selle juures vait.

    Meie riiki lammutatakse sellise hooga, et opositsioon ei peaks demagoogiat häbenema. Aitäh!