Mida teeks Reformierakonna valitsus teisiti?

Jul 13, 2020, autor Kaja

Minu käest on korduvalt küsitud, mida teeks Reformierakond teisiti, kui meie oleks valitsust juhtiv erakond. On igati põhjendatud ja loomulik, et inimesed tahavad poliitiliste erimeelsuste asemel kuulda sisulisi vastuseid Eesti probleemide ja tuleviku kohta. Hea meelega toon välja peamised hoiakulised ja sisupoliitilised erinevused Reformierakonna valitsuse ja praeguse võimuliidu vahel.

Esiteks – meie juhitud valitsus käituks väärikalt. Me ei tekitaks labasustega skandaale, ei kiusaks erinevaid ühiskonnagruppe ega noriks tüli meie sõpradega välisriikides. Skandaalide ja piinlike olukordade eest vabandamisele kulub suur osa selle valitsuse tähelepanust. Teatud valitsusliikmete ebaviisakas kõnepruuk paistab maailmas silma ja väikse riigina saame sellest ainult kaotada. Me kõik saame aru, et kui valitsuses käib vorstikauplemine ja kukepoks, siis sellest Eesti inimeste igapäevane elu paremaks ei lähe. On palju kära, aga vähe villa.

Teiseks – meie selge siht oleks tugev Euroopa ja edasipüüdlik Eesti. Me toetaks Euroopa ühiseid samme rohepöördes, koroonakriisist väljumisel ja Rail Balticu välja ehitamisel. Eesti saab väikse riigina olla teenäitaja, mitte järellohiseja. Me peame ise riigina panustama Euroopa Liidu ladusasse toimimisse, mitte käima Euroopas torisemas ja jalgu lohistamas. Reformierakonnal oleks selge plaan, kuidas suunata Euroopa rahasid majanduskasvu ja teadustegevusse, tervishoiu ja sotsiaalteenuste tugevdamiseks ning teede ja ühenduste parandamiseks.

Kolmandaks – me ei oleks ära kulutanud riigi sääste ja nüüd hakanud neid laenurahaga lappima. Riigieelarves haigutab ligikaudu 1,5 miljardi eurone auk ja meie reservid on kasinad. Nüüd laenab valitsus kiirkorras raha, et tulla toime jätkuva ülekulutamisega. Meie teeks riigirahanduse taas korda ja suunaks laenuraha investeeringuteks teadusesse, taristusse, e-riiki ja innovatsiooni, et tõsta Eesti konkurentsivõimet ning seeläbi inimeste sissetulekuid. Me ei kasvataks Eesti võlakoormust, ilma, et midagi päriselt paremaks läheks.

Neljandaks – me pingutaks selle nimel, et Eesti läheks üle ühtsele eestikeelsele haridusele. Selleks tuleb parandada eesti keele õppimise võimalusi, koolitada õpetajad ja näidata üles otsustusjulgust. Lisaks eestikeelsele haridusele üleminekule peaksime kinni kokkuleppest tõsta Eesti teadustegevuse rahastamine 1%-ile SKP-st. Innovatsioon ning heade oskuste ja teadmistega inimesed on väikse riigi heaolu kasvu A ja O.

Ja lõpetuseks. Me lähtuks tervest mõistusest, mitte poliitilisest kiusust. Me ei noriks tüli ettevõtjatega ega ajaks Eestist ära vajalikku lisatööjõudu ja välistudengeid. Meie ehitaks avatud Eestit, mitte suletud provintsi. Me kuulaks ekspertide, ettevõtjate ja huvirühmade sisukaid soovitusi ja ei arvaks, et poliitiku arvamus on ainuõige. Asjatundmatud otsused, kus parteilane teab kõike, peaksid olema kaasaegses riigis möödanik.

Vaatamata sellele, et maailmas on hetkel üsna palju ebakindlust, peab Eestil olema oma siht. Me teame, kust meie riigis king pigistab ja mida tuleks ette võtta. Eesti on alati olnud lahendustele orienteeritud, meie ühiskondlikud hoiakud on soosinud muutusi ja uute lahenduste leidmist.  Eesti väärib paremat ja sisukamat valitsust ja Reformierakond on valmis seda moodustama. Loodan, et saame juba õige pea pöörata Eesti tagasi õigele teele.

 1. Toivo Vaarmann

  Olen seni olnud Reformierakonna valija ja olin väga pettunud, kui moodustati praegune koalitsioon. Eriti üllatas ja kurvastas mind Isamaa erakonna liitumine EKRE ja Keskerakonnaga. Praegune Isamaa erakonna reiting on selle sammu kajastus. Liigagi läbipaistev on nende soov – vältida opositsioonis olemit ja olla võimul. Loodetavasti selle koalitsiooni lõpuga lõppeb ka Isamaa erakonna olemasolu.
  Mis puudutab K. Kallase käesolevat artiklit, siis kõik selles loetletud seisukohad on mõeldud selle riigi edendamiseks ja arendamiseks, mille kohta ütleksin: sellist Eestit me tahtsimegi!

 2. Arvan, et välistudengite puhul oleks pidanud tekstis kasutama täpsemat sõnastust, kui üldse. Üldiselt, palju on vaja ära teha, et rahvas täiega Reformierakonna poole vaataks…

 3. Pension ei tohi olla palk,kui penisionär töötab. Perearst peaks seletusi andma ja aitama suunama,mitte kirjutama tuimalt ükskõikselt ainult tablette. Inimene ei oska endale hinnangut anda enda tervise kohta.
  EMO ei peaks olema abisaamise koht ainult. See kõik on nii alandav,kui oled juba seenior

 4. Allan Tõnissoo

  Programm on ilus ja sõnad kõlavad, kuid esimene asi, mida muudaksin, oleks lihtsate kaubandustöötajate tunnitasu määr, mis peaks algama igas kaubandusketis vähemalt neljast eurost tunnis. Odav tööjõud ei ole lahendus, pereinimesed – lapsi kasvatavad tavalised isad ja emad peaksid saama paremini tasustatud, lapsed ei tohi ju tööl käia, samas on nad väga head tarbijad ( tarbivad tavalisi toite ja mänguasju põhiliselt ) ja tänulikud kliendid.

 5. 2. Vabariigi piirides elavatele rahvuslistele vähemustele, venelastele, sakslastele, rootslastele, juutidele ja teistele kindlustatakse nende rahvuskulturilised autonomia õigused.
  Rahuleping Eesti ja Venemaa vahel (Tartu rahu)
  ARTIKKEL IV.
  Märkus. Kahtluse tekkimise korral mõistetakse Eesti soost isikute all isikuid, kes ise või kelle vanemad olid praegu Eestit moodustaval territooriumil kogukondade või seisusliste asutuste hingekirjades.
  ???????????

 6. jube seltsimehe jutt…nii hävineks see riik mõne aastaga uusmarksismi toetavaks ühismassiks

 7. Kaja tugev külg on demagoogia. Eesti tegelikkus teda ei huvita….ainult redel on huvitav.

 8. Kiir tee eesti iseseisvuse lõppu.

 9. Jahh hetke valitsus on ikka väga räige.See mida kirjutad on kõik õige ja kui saaks 50% sellest täide viia oleks juba suur samm paremuse poole.(Teades,et koalitsiooni üksinda ei saa)
  Praegune tee,mida see kummaline valitsus suunab on ikka väga kurb.
  Pole midagi teha,hr.ratas ei kõlba kuidagi peaministriks.Osutunud isegi nõrgemaks,kui ma algus arvasin.Kui esimese valitsusega ta enam-vähem oli juhi moodi asi,siis praeguses valitsuses(andge andeks)aga on kõige ehtsam ekre tankist.

 10. Aga maksude tõstmise olete ära unustanud.Ja neegrite ja igasuguste mosleminärakate siia transportimist.Ja Eesti muutmist samasuguseks hullumajaks nagu rootsi.Kuidas te sellised asjad ära unustasite.

 11. Olen väga rahul praeguse valitsusega (Kesk, Isa, EKRE)! Rehv puhkab jalga- ja nii ongi parem.

 12. Suru! Reform vastu muru!

 13. Raivo Raudvee

  Täielik jura! Peaasi,et saaks kiirelt hindu tõsta ja rahvalt see viimane raha ära võtta. Kellele neid pagulasi ja võõrtöölisi vaja siin? Pole oma rahvalgi tööd! Väga vilets plaan Kaja Kallas.