Me peame end piirama, et viirus ei jääks piirama meie suve

Feb 28, 2021, autor Kaja

Head Eesti inimesed!

Palun jääge praegu koju. Kes saavad teha kaugtööd, tehke seda. Palun vähendage kontakte. Palun hoidke teistest inimestest eemale. Sest viiruse levik Eestis on ulatuslik ja me peame koos saama selle nakatumiskõvera peatatud. Seda ei saa teha valitsus üksi, sest viirust levitavad ikkagi inimesed ja ainult meie ise saame viiruse leviku peatada.

Sel nädalal hakkavad kehtima uued piirangud. Mõned ütlevad, et need on liiga karmid, teised jälle, et liiga leebed. Mis iganes piiranguid seada, ei tööta ükskõik kui karmid piirangud, kui inimesed neid ei järgi. Seda oleme näinud ka teistes Euroopa riikides. Jah, alati on võimalik panna rohkem politseipatrulle sellega tegelema, aga kas me tõesti tahame, et politsei kurjategijate jälitamise asemel tegeleb sellega, et vaadata, kas inimeste vahe on ikka kaks meetrit? Miks me ise seda teha ei või?

Selle viiruse häda on selles, et piirama peavad end noored inimesed selleks, et säästa vanemaid inimesi. Noored inimesed näevad enda ümber haigestumist, aga see on üldiselt väga kerge. Päevake või paar palavikku, peavalu, aga juba on noor inimene tagasi rivis. Seetõttu levibki noorte seas arvamus, et piiranguid pole vaja ning neist pole vaja kinni pidada, sest haigus on kergem kui gripp. Nad ei näe neid inimesi, kes vajavad haiglaravi ja kes põevad seda haigust väga raskelt. Lisaks on kõigil piirangutest ja haigusest väsimus ja frustratsioon, mis omakorda suurendab trotsi reegleid järgida.

Minu soov on, et Eesti püsiks kogu koroonaviiruse leviku vältel võimalikult avatuna. Eesti on püsinud võrreldes teiste riikidega üsna avatud. Meil pole komandanditundi, lahti on olnud kohvikud, poed, kinod ja teatrid. Me oleme suutnud olla pikka aega hoolsad, kuid nüüd kui viiruse taandumine ei ole enam kaugel, oleme end lõdvaks lasknud.

Me kõik oleme kuulnud liiga palju lugusid sellest, kuidas poodides, üritustel, mängutubades, meelelahutusasutustes ja spaades lüüakse kehtivatele piirangutele käega. Liigi tihti ei jälgi kliendid  ja külastajad koroonareegleid ning nende täitmist ei nõua ka need, kelle töötasu või ettevõtte tulu sõltub ühiskonna avatuna hoidmisest. Eelnev pole mingi tunnetuslik üldistus, vaid seda kinnitab püstloodis üles roniv COVID-19 viiruse levik. Koroonaviirus levib kõikjal ja üle kolmandiku inimestest ei oska öelda, kus nad nakatusid. Sellest lähtuvalt otsustasime, et suurendame kontrolli piirangute täitmise üle ja rikkumistele peavad järgnema trahvid.

Kindlasti on palju inimesi ning ettevõtteid, kes on hoolsad, vastutustundlikud ja kannavad piirangutega kaasnevaid kulusid. Ja see tekitabki minus suurimat tuska, sest need, kes nõudeid ei täida, karistavad neid, kes teevad omalt poolt kõik, et ühiskonda lahti hoida. Pole mingit mõtet arvata, et koroonareeglite eiramisel ei ole tagajärgi.  On küll ja need on tõsised –  ära jäävad koolitunnid, vaimse tervise probleemid, kaotatud sissetulek ja võimalik sulgumine kodudesse.

Meie eesmärk piirangute kehtestamisel on olnud vältida üleliigset koormust meditsiinisüsteemile ehk siis raskeid haigusjuhte, mis vajavad haiglaravi. Selle pärast oleme eraldanud raha ravimi Remdesiviri ostuks, mis oluliselt leevendab haiguse kulgu ja lühendab haiglas veedetud aega. Samuti just sel põhjusel oleme esimesena alustanud vaktsineerimist vanemate inimeste ja riskirühmade hulgas, et neid riski alt välja tuua ja seeläbi vähendada neid, kes haiglasse satuvad.

Meie meditsiinisüsteem on hea ja on siiani vastu pidanud. Veel eelmisel nädalal kinnitasid teadusnõukoja liikmed, et suuremates haiglates on täidetud pooled ettenähtud kohtadest ja koormus meditsiinisüsteemile ei ole liiga suur. Haiglavoodite hulgas olid väikesed haiglad, kus paljud haiged ei olnud toodud haiglasse mitte „covidi tõttu“, vaid haigestusid haiglas „covidiga“. Nädalaga muutus see, et koormus just põhja regiooni haiglatele kasvas, sest haigestumine põhja regioonis kasvas, aga siin on aga suured haiglad, kus ravitakse ka muid haigusi ja neid haigeid mujale viia ei saa.

Meie nakatumine 100 000 elaniku kohta 14 päeva jooksul on hetkel Euroopa kõrgemaid. Osalesin neljapäeval ja reedel Euroopa Liidu ülemkogul, kus Covidi kriis ja vaktsineerimine olid peamised teemad. Paljude riikide nakatumine on käinud ära tasemel 1000-1500/100000/14p siis, kui meie näitaja oli väga madal. Meie tipp on nüüd, kus teised on saanud nakatumise alla, mistõttu see paistab ebameeldivalt silma.

Haiglavoodis patsientide arv praegusele tasemele hakkas tõusma novembris ja tõusis praegusele platoole detsembri lõpus. Võib ainult arvata, miks praegused opositsionäärid, aga tollased valitsuse liikmed ei võtnud ette karmimaid piiranguid. Tõenäoliselt just seetõttu, et ka nemad nägid, et selle kriisi ohvrid ei ole mitte ainult Covidisse haigestunud, vaid ka inimesed, kes kaotavad töö, lapsed, kes jäävad hariduseta ning inimesed, kel on vaimse tervise mured. Ning et liiga vara karme piiranguid kehtestades tekitad trotsi inimeste hulgas, kes neid enam järgida ei taha.

Tulles tagasi alguse juurde – märts tuleb raske kuu. Me peame end piirama, et viirus ei jääks piirama meie suve. Palun jääge koju ja hoidke teiste inimestega vahet. Peske käsi ja siseruumides kandke maski.

 1. Tere! Minul on küsimus, et kui kaua ma pean ennast piirama veel ? Juba aasta olen ennast piiranud, töö mida tegin olen kaotanud ja juba saavad ka säästud otsa. Ja kusjuures töö mida tegin sai kõvasti pihta selle pandeemiaga, aga see on sektor mida ei toetata. Olen end arendanud, et edasi liikuda teises valdkonnas. Aga tunnen, et enam ei pea vastu psühholoogiliselt. Oleks veel suutnud üle elada 1 kuu kus kõik on kinni.
  Ja kui nüüd ümberringi vaatan, kõik inimesed elavad nagu polekski midagi. Miks siis mina pean end piitsutama, tekib küsimus. ?! Säästud saavad juba otsa ju, mul on tööd vaja teha, et makse maksta ja süüa.

 2. Olen nõus.
  Küsimus, kuidas siis käituda, kui kooli juhtkond ütleb, et vaatamata sellele, õpetajal on kõik õpilased, kes on distantsõppel (ei ole individuaalseid lapsi) peab õpetaja käima andmas tunde koolist. Ei või kodus teha veebitundi.
  Tunnis oleme üksi, kuid vahetunnis on kohvinurgas massikogunemine.
  Kas taas küsida juhtkonnalt kaugtöö võimalust?

 3. Kristiina Allekors

  Kõik kohtlevad meid kui kurjategihjaid või jõmpsikaid loodusõnnetuses millega maadlevad kõik. Ma ei taha seda. Rootsis ei kohelda inimesi kui krantse. Väärikust on puudu kogu selle 3kuu jooksul.
  Õppige Rootsi kommunkatsioonist. Seal pole mingeid trahve.Kaja ärge võtke trahvimist eesmärgiks. Rikkusite ühe lausega pöördumise delikaatsuse. Keegi oli maski pärast saanud. See on politsei riik mitte skandinaavia ja Rootsi kus ma tahan elada. Rootsi on minu jaoks ainus turvapaik kuhu ei saa aga ligi sest elamist pole. Lõpetage see ähvardamine ükskord ära. Jõuludest saati üks ähvardamine. Te hurjutsite Ratast selle eest aga nüüd teete sama. Palun lõpetage trahviga ähvardused. Karistus tekitab ka trotsi ja varjamist! Minu tervis on täitsa pekkis ja hirmul kuna eelistan distantsi maskile söögi poes. Ennem saan COVIDii sest eesti ei kukuta enam hingamisaparaadi alla. Saabus leebem leviv vorm. Tavapalatit ei karda.

 4. Kristiina Allekors

  Kohutav oli näha kodulinnas Kvartali ees TA ja politsei jõuku maski teemal. Rootsis seda terrorit EI OLE!!!!!!! No seal kah araablased ehk keerulise taustaga kontingent.

 5. Algas gripihooaeg. Aga pandeemia piiramine ei peaks käima inimeste rahakoti kaudu, vaid alustada tuleb suurürituste ja rahvakogunemiste keelamisega. Saage aru, viga on läheduses, sest mask ju ilmselgelt ei aita. Haigestutakse nii maskiga kui maskita LÄHIKONTAKTIS. Ka grippi. Mask ei päästa meid kurjast. Hirmuvalitsus pole iial leidnud rahva austust ega lojaalsust. Leidke mõistlikum lahendus, palun.

 6. Kaja palun karga kintsu vaktsiinitootjatele ja leppetrahvige neid mitte tavainimesi. Moderna on eriti lohku tõmmanud aga AZ ka. Inglastel kõik langeb kolinal ja tekitab kadedust. Tootmine on kestnud 2 kuud juba ja enam ei saa rääkida ala et liin tõrgub.. Me peame üle 70aastaste vaktsineerimist kiirendama. eile tehti jälle nii vähe süste. teist doosi jälle ainult kolmekohaline arv.

 7. Kylliki tennemann

  Tere praegu on oluline panna lauspiirangud peale, nii soovitas ka teadusnõukogu. Nt paariks nädalaks. kaubanduskeskused sulgeda koheselt! Linnatransport seisma. johnson ja johnson vaktsiin vajab ühte süsti mitte kahte, USA juba heaks kiitnud. Kas kodukootud venelastele oleks vaja osta sisse mõned tuhanded sputnikku doosi, need ei taha ju lääne oma.

 8. Kristiina Allekõrs

  Vaadake mu videost kuidas see trahvide asi ja Eestis pole ka pole kuskilt hankida sellist viirust,et juhitavale hingamisele kukkuda. Jah ma tahan olla koomas 3 nädalat. Ma ei suuda kannatada. Trahv ja järelvalve peaks keelustada. https://www.facebook.com/kristiina.allekors/videos/3892585237469723/

 9. Kylli miks sa tahad meid paisata pimedasse nõuka aega. Ärge saagige koguaeg. Ärge tapke demokraatiat. Dikatatuuriga leppimine on hullem kui 1000 vanuri surm(vaba levikul).. Isegi Juhitavale hingamisele kukkumine ei tundu nii hirmus..

 10. Esimene mõistlik jutt alates sügisest seoses viirusega võitlemisega.
  Mis mõte on olnud kehtestada “piiranguid”, mille järgimine on vabatahtlik? Karistada praktiliselt pole võimalik. Lisaks politseinike ja turvameeste alandamine, kes peavad käima maski kandmist “mangumas” ja laskma lamemaalastel end avalikult mõnitada… Kas see on lollidemaa või normaalne riik ??

  Kas teedel on piirkiiruse piirangud ka seatud soovitavaks järgimiseks või ikka trahvitakse rikkujaid? Mis juhtuks, kui ei trahvitaks? Pea pooled sõidaks lõpuks 50 alas 100-ga! Kas kihutajad ei sea mitte ohtu aga ka teisi korralikke liiklejaid? Sarnasused covid-i piirangute olukorraga ilmselged! Liikluses sureb täna aga vähem inimesi, kui covidit läbi põdedes!

  Selle asemel, et huupi igasuguste uute piirangutega tulistada, tuleks esmalt hakata nõudma olemasolevate täitmist! Kus on kehtestatud maski kohustus, ei tohi siseneda maskita inimesi! Selle eest vastutab otseselt koha omanik! Kui mõnel on tõesti tervislik vastunäidustus nii suur, et ei saa isegi t o r u s a l l i kantud näo ees (ehk 0,25% oleks nii kolehaigeid inimesi? nemad olekski aga esimesed covidi ohvrid?), peaks ta seda ise tõestama, mitte lollitama ametnikke. 90% nendest “vastunäidustatutest” on aga lihtsalt jonnijad.

  Koole poleks vaja sulgeda, kui kõik õpilased kannaksid seal maski (kooliuksest ei lubata sisse maskita) ja vahetundide ajal oleks kohustuslik tuulutamine. Eesti mõnede koolide + välismaa praktika näitab, et see töötab! Viirus ei levi! Aga levib haridus! Nagu Läti teadlased kinnitasid, ei kahjusta mask tegelikult kuidagi isegi algklassi õpilasi.

  Ainus lisa-piirang, mida oleks täna vaja kehtestada, aga mida ei ole kehtestatud, on sund kanda maski ka kõigil töökohtadel, mis on siseruumis, kus töötavad-viibivad rohkem, kui 2 inimest. Täitmise peab tagama tööandja. “Minge kodutööle” on jabur loosung. Suurem osa töid EI OLE võimalik kodust teha, aga töötajad puutuvad samas teistega kokku kaitsmata kujul liiga liiga palju. Ja see kedagi ei huvita ega keegi ei vastuta!

  Vaktsineerimine on poole võrra kasutu seni, kuni vaktsineeritule ei väljastata kohe ka vastavat füüsilist sertifikaati (näitab poe uksel ette). Selle alusel oleks tal praktiliselt võimalik teatud piirangutest mööda minna, kuna neid täita oleks ju mõttetu.

  Arusaamatu on kusjuures muuseumide sulgemine – seal käib niigi vähe. Pigem lubada muuseumidel-teatritel-kinodel vaikselt edasi tegutseda, aga kehtestada ranged arvu piirangud siseruumis, sealhulgas samuti m a s k i kontrolli nõue välisuksel. Nagu poes… Näiteks… piirang 1 in 10 m2 kohta. Kui saal on alla 10 m2, korraga max 1 klient. Mis rasket? “Teadlaste koda” ei suuda nii lihtsaid arvutusi teha? Pigem mõtleks uusi piiranguid ja paneks kinni?

  Kokkuvõttes. Kas ükskord aitab põgenemisest ja alla vandumisest (sulgemised) ? Äkki asuks viirusega võitlema (maskid jm piirangute täitmise tagamine)?

 11. “Meie eesmärk piirangute kehtestamisel on olnud vältida üleliigset koormust meditsiinisüsteemile ehk siis raskeid haigusjuhte, mis vajavad haiglaravi.” – see ei ole hea “loosung” – Tšehhi vältis koormust, aga kui pead 2 nädalat ette nägema, ettenägematut sealjuures… siis on isegi pr. Allekõrre unistuste-Rootsi lõpuks suletud.
  Võibolla peaks “eitajad” saama võimaluse allkirjastada dokument: kuna viirus on kerge ja piirangud rikuvad mu inimõigusi, siis palun mind haiglasse mitte viia?

 12. Kaja sa ole kena ja astu peaministri kohalt tagasi.

 13. Võiks parem luua paremaid võimalusi (töötutel) ettevõtlusega (kodust) alustada. Näiteks vähendada ettevõtte asutamisega seotud riigilõivu. See 190 eurot riigilõiv on isegi USA ja UK’ga võrreldes kordades kõrgem. E-riigi puhul nagu Eesti võiks osaühingu asutamise riigilõiv olla 10 eurot Eesti kodanikele. E-residentidele ja mitte residentidele rohkem.

 14. Tahate oma viirusest lahti saada page laeva ja lennu reisid kinni isegi kõik piirid kinni .

 15. Piirama, et ei piiraks…mis narksi te seal kõik panete?!

 16. Kylliki Tennemann

  Kui meil on mitu kuud maskikohustus siis miks lisandub covid positiuvsete arv?? Mask teeb hullemaks veel? Jõudu selle jamaga tegelemiseks.

 17. Tere.

  Saan aru, et olete selle uurimustöö juba saanud, aga ametlikke vastuseid on 0??? Inimene on teinud selle oma vabast ajast, otsinud taga usaldusväärset teadusinformatsiooni ja keegi ei võta kuulda? Kuidas see võimalik on, et inimesi ei ravita efektiivsete ravimitega, vaid üüratukallite mitte tulemustandvate ravimitega? Kas mitte Teadusnõukoda ei peaks sellise informatsiooniga tegelema, otsima teed, kuidas ülepaisutatud pandeemiast mööda saaks? Mille või kelle jaoks on Teadusnõukogu, Terviseamet jne? Milleks hirmutada rahvast karmide piirangutega, kõik tahame, et see lõppeks… Miks ei juleta vigu tunnistada, inimesed eksivadki… keegi ei peaks ju tagasi astuma. Ok, bai, head tervenemist!

  https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1cCqb_DH5qxpL4wGIxImoWuRXs3ymbW3a?usp=sharing

 18. Pange lennud lukku, turismiga seotud lennud.
  Lapsed dostantsil ja emmed leiavad, et meie pere on koroona läbi põdenud ja meil finantse on, et lähme kaheks nädalaks reisile.
  Koolis konsultatsioon-konsultatsiooni otsa.
  Noorte kambad koos.
  Kas te teete lubate seda meelega?
  See ei ole ok..

 19. Lp. Kaja Kallas, ei ole häbiasi tunnistada, et mõni otsus ehk ei olnud kõige õigem või oli lausa vale. Tollaste teadmiste pealt, nagu Esimeses stuudios jutuks. Küll aga on VÄGA piinlik näha vastupunnimist ja puiklemist ja oma erakonna … maitea. Kaitsmist?

 20. Astu tagasi ometi, lase targemal üle võtta. Oled täiesti saamatu peaminister!!

 21. Palun selgitage, mille alusel on juba täna paika pandud järgmine lockdown, 16. Juuli 2021?

 22. Lyhidalt ja mitte isegi puust ega punaselt vaid otse öeldes KK astugu tagasi !!!!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=TlzSpmRTFA4