Austatud kolleegid,
Me ilmselt kõik nõustume, et meil on käes eriolukord, mis nõuab erakordseid meetmeid. Lisaeelarve üleandmisel nõustusid ka koalitsioonisaadikud, et see saab olema pikk kriis.
Sellest tulenevalt peame tegelema hetkel nende sammudega, mis on koheselt vajalikud. Rahandusminister ütleb ise siin kõnepuldis, et selles kriisis on väga palju määramatust. Me ei tea, kui palju meil raha on, palju me laenu saame, mis tingimustel me laenu saame, kui suur on majanduslangus, kaua see kriis kestab, kui paljud ettevõtted ja inimesed vajavad abi.
Seetõttu peaksime me praegu tegelema asjadega, mis on hetkel pakilised. Paljude teemadega on mõistlik tegeleda paari kuu pärast, kui meil on selge, kaua tervisekriis kestab, millised on kahjud, kus on suurimad kaotused. Rahandusminister ütles, et kui paari kuu pärast peab ta tulema uuesti Riigikogu ette, siis see näitab, et ta on teinud räpakat tööd. Ei – see näitaks, et riigi rahaga käiakse ümber vastutustundlikult. Oluline on jätta eelarvesse tugevusvaru, sest me ei tea, mis juhtub ja kas asjad lähevad halvemaks. See on oluline haigekassale, oluline töötukassale ja oluline inimestele, kes saavad sealt abi. See on oluline väikestele ja suurematele ettevõtetele, kes annavad inimestele tööd.
Rahandusminister kurtis siin, et opositsioon seob käsi, aga tegelikult me oleme just pakkunud koostööd. Lisaeelarves ja sellega seotud seadustes on mitmed sammud, mida Reformierakond peab õigeks. Kiired, täpsed meetmed akuutse aja üleelamiseks töökohtade ja ettevõtete säilitamiseks on vajalikud. Ettevõtetele laenugarantiide ning käibevahendite pakkumine läbi KredExi on õige samm. Inimeste sissetulekute tagamiseks suunatud abimeetmed läbi töötu- ja haigekassa on vajalikud. Siinjuures on esmatähtis, et need meetmed on liigse bürokraatiata ja jõuavad kiiresti inimesteni ja ettevõteteni ja Kredex ei küsi laenude ees röövellikku intressi. Samuti peame õigeks riigi poolt mõistlikus suuruses laenu võtmist, selleks, et hoida majandus käimas, leevendada inimeste sissetulekute langust ja katta muid koroonaviirusega seotud kulusid.
Oluline on, et vajalikud meetmed kestavad konkreetse aja, mis on seotud kriisiga. Olgu see siis kaks või kuus kuud peale eriolukorra lõppemist või selle aasta lõpuni. “Lahtisi” meetmeid ei tohi olla, ei tohi olla nii, et tõstame raha edasi järgmisese aastasse või lööme sirgeks muul otstarbel.
Avaliku raha kasutamine nõuab läbipaistvust. Läbipaistvus välistab kuritarvitused. Kriisitoetusmeetmete saajad peavad olema avalikult teada. Kuna Eesti on parlamentaarne riik, siis peab Riigikogul olema regulaarne ülevaade kriisimeetmete kasutamisest, praeguses ebastabiilsuse igakuiselt – nii saame reageerida õigel ajal.
Aga lisaks vajalikele sammudele tundub see lisaeelarve nagu saagi jagamine, kus iga valitsuspartei peab midagi saama, kuid millel ei ole samas kriisi lahendamise ja inimeste aitamisega mingit seost. See on küüniline arvestades olukorras, kus maksude laekumine väheneb drastiliselt, abivajajaid on palju ja nagu juba enne öeldud, me ei tea, kui pikk see kriis on.
On veidi kummaline, et lisaeelarve ei sisalda valitsussektori kärpeid. Olukorras, kus kogu erasektor peab koheselt ja kiiresti vähendama inimeste töötasusid või suisa koondama, tõmbama oma tegevust igatpidi kokku, tundub riik, kes oma kulusid ei kärbi, elavat mingis teises maailmas.
Kiiretes meetmetes tuleb aidata just neid sektoreid, mis saavad kõige enam pihta. Tuleks kõrvale jätta oma erakondlikud eelistused ja lähtuda tegelikust kriisivajadusest.
Loodan, et koalitsioonil on sisuline soov opositsiooni mõtteid ja ettepanekuid kuulata. Kindlasti teeb Reformierakond oma ettepanekud turismisektori aitamiseks pikema aja jooksul. Samuti on meil mõtteid, kuidas aidata väikeettevõtteid, tööstus-ja ehitussektorit ning oma ärimudelit ümber korraldavaid ettevõtteid. Me soovime suurendada tervishoiukulusid, et inimesed saaksid ka peale koroonakriisi lõppemist oma plaanilist ravi. Me oleme valmis kriisiga mitte seotud avaliku sektori kulusid kärpima, kuid see ei saa olla poliitiline lehmakauplemine. Lühidalt kokku võetuna – me oleme valmis koostööks ja aruteluks, kui koalitsioon ei rakenda teerullitaktikat.