Täna läheb hääletusele tõenäoliselt selle Riigikogu koosseisu ajal vastuvõetav kõige halvem seadus.
Selle eelnõuga lõhutakse meie pensionisüsteem. Kunagi varem ei ole kõik eksperdid olnud nii üheselt ühel nõul, et tegemist on Eestile, Eesti inimestele, Eesti tulevikule ja pensionisüsteemile kahjuliku seadusega. Eksperdid on ühel meelel, et selle eelnõu jõustamine toob pikas perspektiivis kaasa
- pensionivaesuse,
- suure maksutõusu tõenäoliselt tulevikus (sotsiaalmaksu tõusu 20%-28 %-le);
- sisserände suurenemise sadade tuhandete võõrtööliste võrra;
- negatiivse mõju majandusele läbi pensionifondide vähenevate investeeringute.
Tänase otsuse hinna maksavad kinni meie lapsed ja järgmised põlvkonnad. Eesti liigub tänase otsusega tagasi aega, kus kõiki soovitakse ühtlaselt vaesemaks teha. Teise samba lõhkumine eirab meie demograafilist olukorda, muu maailma kogemust pensioniks säästmisel ja lihtsat loogikat, et inimeste pikaajalist säästmist tuleb toetada.
Valitsust ja neid saadikuid, kes täna selle eelnõu poolt hääletavad, ei huvita Eesti tulevik ega inimeste käekäik. Valitsust huvitab vaid omakasu. Miks muidu on eelnõu jõustumine ajastatud nii, et inimesed saavad oma säästud välja võtta vahetult enne kohalikke valimisi ja tulude väljavõtmiselt laekuvat maksutulu saab kasutada vahetult enne Riigikogu valimisi „head onu „ mängides ja inimestele nende oma säästetud rahaga kosja minnes. See on lihtsalt nii küüniline ja omakasupüüdlik, et sõnu jääb puudu.
Hetkekski ei mõelda, mis saab meie pensionisüsteemist pikas plaanis. Lihtne on viia mitu miljardit Eesti pensionisüsteemist välja, aga valitsusel pole ühtegi ideed, kuidas meie pensionivarasid ja inimeste sääste suurendada. Võib-olla kõik inimesed ei lahku kohe. Aga isegi paar miljardit, mis lahkub süsteemist, on pensionite maksmiseks tulevikus kadunud. Valitsus ei ole mõelnud, mis saab siis, kui tuleb majanduskriis (ja see kindlasti tuleb) ja inimeste rahavajadus kasvab. Tööpuudus kasvab. Finantsturud kukuvad. Inimesed lähevad paanikasse ja tekib nn fondijooks. See võib põhjustada fondide kokku kukkumise ja põhjendamatud kaotused kõigile. Kui nii läheb, siis peavad selle eest vastutama tänase valitsuse ja koalitsioonipoliitikud. Paraku aga arve selle poliitilise sammu eest maksab ühiskond hiljem läbi uute maksude, kaotatud säästude, kehvemate sotsiaalteenuste ja veelgi suurema puudujäägiga pensionikassa.
Mõni nädal tagasi avaldati uuring, mille järgi 38% Eesti elanikkonnast peab seda valitsust ohuks Eesti põhiseaduslikule korrale. Selle valitsuse usaldusega seotud eelnõuga riivatakse lubamatult põhiseaduses sätetatud sotsiaalset põhiõigust, võrdsuspõhiõigust, õiguspärase ootuse põhimõtet, omandiõiguse põhimõtet, ettevõtlusvabaduse põhimõtet. Seega on neil inimestel õigus, kes arvavad, et valitsus põhiseadust mitte millekski ei pea. Kuna selle eelnõuga on seotud ka valitsuse usaldus, siis näitab see veelgi enam, et valitsus on nõus kogu oma jõu panema põhiseadusvastase seaduse taha.
Uskuge mind, head kolleegid, see kuupäev läheb ajalukku ja tulevikus otsitakse üles need, kes selle otsuse taga olid. Igaüks teist, kes te selle poolt hääletate. Kuivõrd komisjonis ainult mängiti kaasamist ja erinevate ekspertide kuulamist, siis ei jäänud meil muud üle, kui teha sellele eelnõule nii palju muudatusettepanekuid, et valitsus selle oma usaldusega seoks. Ajaloo jaoks on oluline teada, et see oli peaminister Jüri Ratas, kes pidas seda eelnõu kõige olulisemaks seaduseks oma valitsuses ja sidus pensionisüsteemi lõhkumise oma valitsuse usaldusega. See on Keskerakonna, Isamaa ja EKRE valitsus, kes pensionisüsteemi lõhkumisega ajalukku läheb. Teie, head koalitsioonisaadikud, olete need, kes vastutavad ja kelle otsa tuleb vaadata aastate pärast, kui ekspertide hoiatatud tagajärjed saabuvad.