Alternatiiv valedele ehitatud koalitsioonile

Mar 13, 2019, autor Kaja

Reformierakond on tänulik sotsiaaldemokraatidele, kes vastasid meie kutsele alustada koalitsioonikõnelusi positiivselt. Paraku ei soovinud läbirääkimisi alustada Keskerakond ega ka Isamaa. Kuna Keskerakond otsustas alustada läbirääkimisi Isamaa ja EKRE-ga, siis meil on läbirääkijatele selge sõnum: tugev, positiivne, eestimeelne, tulevikku vaatav ja avatud alternatiiv on Reformierakonnaga endiselt olemas ning me oleme valmis selle alternatiivi üle arutama.

Esmalt aga pean ümber lükkama paar levivat valet.

Esiteks, helistasin eelmise esmaspäeval kõigile erakonna esimeestele ja palusin kohtumist, et kaardistada, kellele teha ettepanek minna läbirääkimistega edasi. Seda sai mitu korda üle rõhutatud kohtumistel, seega mitte kellelegi ei saanud jääda muljet, et need on nüüd läbirääkimised. Kohtumised kestsid umbes tund aega. Eraldi kohtusin veel esimeestega silmast silma. Aga see, et me olla kaks päeva pidanud läbirääkimisi Isamaaga enne kui juhatusega otsustasime teha ettepaneku Keskerakonnale, on lihtsalt vale. Kuna selles valemis oleks olnud vajalik ka sotsiaaldemokraatide osalus, siis oleksid läbirääkimised pidanud hõlmama kõiki osapooli. Ja nüüd on selgunud (vt tänane Eesti Ekspress), nagu me kahtlustasime, käisid kogu see aeg tegelikult läbirääkimised EKRE, Isamaa ja Keskerakonna vahel. Süüdistada mind milleski, mida ise samal ajal tehti on lihtsalt alatu.

Teiseks, meie ettepanek läbirääkimiste alustamiseks oli siiras soov teha koostööd selleks, et leida Eesti ees seisvatele väljakutsetele lahendused, mis arvestavad võimalikult paljude inimeste muredega. Ma soovisin alustada läbirääkimisi lähtuvalt ausa mängu põhimõtetest. Kui aus ja läbipaistev tegutsemine viib opositsiooni ja salakokkulepped valitsusse, siis ehk ongi õige oodata ära hetk, kui see valedele ehitatud kooslus kokku kukub.

Mis puudutab tulumaksusüsteemi, siis meie soov on olnud muuta see ühetaoliseks, mis ei karista edasipüüdlikkust ja on õiglane. Jutud sellest, nagu 1200 eurot saav inimene oleks „rikas, kellele kingitakse 100 eurot“ viitavad ainult klassiviha õhutamisele ja ei vii Eestit edasi. Tugev ühiskond on ehitatud tugevale keskklassile ja me peame sellele igat pidi kaasa aitama. Olen ka nõus sellega, et nõrgemaid tuleb aidata ja me ei tohi suurendada varanduslikku kihistumist. Aga seda saab paremini teha, kui kogu ühiskonnal läheb paremini.

Kolmandaks, olen paar päeva mõelnud, et mida Keskerakond saab sellest IKE koalitsioonist, mida nad ei oleks saanud koalitsioonist Reformierakonnaga? Ja ma ei leia muud vastust kui: ainult peaministritool. Kõik muud tingimused saavad olema nende jaoks kehvemad.

Pakkusin Jüri Ratasele koostööd võrdsetel alustel võrdsete partnerite vahel. See oleks tähendanud nii lubaduste täitmise jagunemist pooleks, eelarvelist jagunemist pooleks kui ka ministrikohtade jaotust kahe poole vahel.

Omavahelistest vestlustes tundus, et peamine murekoht on üleminek eestikeelsele haridussüsteemile. Mõtlesime põhjalikule plaanile, kuidas tagada eestikeelsele haridusele üleminek nii, et see vene inimestele (ehk Keskerakonna valijatele) võimalikult vähe haiget teeb, kuidas vene kogukond oleks ka kaasatud plaanide väljatöötamisse. Meile on oluline, et me alustame eestikeelsele haridussüsteemile üleminekut võimalikult kiiresti. Et me eraldame selleks raha, töötame välja õppematerjalid, aitame leida õpetajaid, tugispetsialiste – kõik selleks, et siin hakkaks tõesti midagi muutuma. Aidata lasteaia õpetajaid leida parimat võimalikku metoodikat selleks, et meil ei kasvaks Eestis peale lapsi, kes eesti keelt ei oska. Saaksime alustada lihtsamatest kohtadest nagu Tartu, Pärnu, samal ajal tegeleda Tallinna ja Ida-Virumaaga, mis vajavad eraldi plaani. Mõtleme ka sellele, kuidas vene lapsed saavad õppida ka oma keelt ja kultuuri. Paneme paika ka lõppeesmärgi, millal haridussüsteem saab olema täielikult eestikeelne. Ei kujuta ette, kuidas Isamaa ja EKRE-ga saab see plaan olema parem.

Kuidas saab selles koalitsioonis olema parem keskkonda hoidev ja tulevikku vaatav poliitika, kui isegi ei tunnustata kliimasoojenemist ja et sellega on midagi vaja ette võtta?

Esimene koalitsioonikõneluste läbirääkimiste pikk päev tõi vastuse, et Eesti on jätkuvalt Euroopa Liidus ja NATOs. On märkimisväärne, et Eesti senise suuna üle vaidlemiseks kulutati terve pikk päev. Positiivne on, et lõpuks jõuti siiski kokkuleppele, kuid tõenäoline on, et reaalses elus saab selle kursi hoidmine olema igas väikeses küsimuses väga keeruline.

Meile teatavaks saanud informatsiooni kohaselt on riigi rahaline olukord halvemas seisus, kui arvasime. Mitte ainult, et ei ole kulutatud eelmiste valitsuste poolt kogutud reserve, vaid heal ajal pole neid ka juurde kogutud, vaid lastud eelarve miinusesse. See võib tähendada tulevale valitsusele kärpimisvajadust. Kuidas seda plaanitakse teha EKRE-ga koos, kelle valimisprogramm maksvat 2,8 miljardit ning on rahanduslikult ja majanduslikult täiesti vastutustundetu?

Eesti rahvusvaheline maine on viimasel ajal saanud kõvasti pihta: rahapesuskandaal, dopinguskandaal. Meil ei ole vaja täiendavat mainekahju, mille toob kaasa õigusriigi põhimõtete kõigutamine, võimude lahususe kõrvale heitmine, rassism jms.

Oleme jätkuvalt avatud koostööks teiste erakondadega, et panna kokku toimiv laiapõhjaline valitsus, mis suudaks lahendada Eesti ees seisvaid väljakutseid ja probleeme. Palun ärge ohverdage Eestit ainult oma isiklike võimuambitsioonide teostamiseks.

 1. kaja kallas. mina olen üks sinu erakonna toetaja ja mina andsin oma hääle teile valmistel ja toetan Reformierakona ja ma loodan väga et teie erakonnad tulleb võmul eesti ja teisd saab Eesti Vabariigi peminster ja ma loodan et teie erakonna teeb lõpp jüri ratase kes ekre isaama liitude lõppu et naad ei saaks võimule.☺

 2. Kas te,Kaja Kallas,olete ikka valmis peaministriks saama? Kahjuks ei usu! Peate palju veel õppima ,et saada professionaalseks poliitikuks. Ja muidugi usaldus on kadunud Siim Kallase raha afääärides pärast ka. Aga noh…proovige,kui arvate ,et Eestimaa on see katsetajate labor.

 3. Aleksander Gansen

  Hea Kaja,
  Viimaste päevade sündmused on teinud ärevaks kõiki liberaalseid kaaskodanike. Oleme oma pere hääli alati jaganud RE esindajatele, sest kõigi alternatiivide hulgas ei taju me ettevõtjate toetamist ning soovi ja valmidust suurendada meie ekspordi võimekust. Oleme selgelt mõistnud, et täna vaid RE liikmetel on adekvaatne arusaam edukast eelarve poliitikast. Mees, kes istub PM toolil, ei ole kunagi olnud meie PM. Ootame tema kadumist ajaloo varju. Siiralt loodan, et terve mõistus võidab. Edu ja jõudu!

 4. Eelmise kommentaari grammatika on küll imelik…? Aga, Kaja on valimiste võitja ja teeb ka valitsuse ära… tark ei torma…

 5. pidasin silmas “katrin kaja” kommentaari grammatikat :-)

 6. Ma olen murelik selle pärast, et te väidate nagu Jüri Ratas teeks kõik selleks et olla peaminister.
  Aga teie? Kas teil siis sellist soovi pole. Minu arvates olete just Reformoerakond koos selle ladvikuga põjjustanud olukorra milles hetkel oleme.
  Igal juhul müts maha Keskerakonna ees.

 7. Oleme kõik Kaja Kallase profesionaalsuses veendunud. Soovin Teile jõudu ja meelekindlust selles keeristormis, mis meie riigipeale on hetkel paiskunud. Reformierakond tegi meie riigi just selliseks, et teil kõigil on siin hea elada. Tugev kesklass on see mis viib meid kõiki edasi, koos targa- rahuliku talupoja mõistusega. Soovin edukaid läbirääkimisi :)

 8. Kui Ratase valitsus alustas, arvasin, et enam hullemaks minna ei saa aga praegu tundub, et saab.

  Eelkõige olen maailma kodanik ja tahan maailmas ringi käia uhkena Eesti ettevõtlikuse, avatuse ja taibukuse üle ja sama soovin ka oma lastele.

  Valijana tunnen ennast lihtsalt petetuna kui Ratase tsirkus teoks saab nii, et soovin jõudu teile ja loodan väga, et õnnestub moodustada valitsus mida juhid sina, Kaja. Muul juhul on esimest korda elus häbi olla eestlane.

 9. Tere Kaja.
  Jälgin pidevalt Eesti poliitikat. Ja siinkohal ma peaksin ära märkima , et te sarnanete tedrekukele kevadiste mängude ajal. Te kas ei kuule või ei taha kuulda mida teised räägivad. Ajate kogu aega nagu mingit mantrat ühte ja sama lugulaulu.

  Toote näite kliima muutused aga kõik asjad algavad meie pisikestest sammudest. Te tahate Rail Balticut kas see pole looduse reostamine? Kliima on soojenenud isetekkeliselt enne meid ka nii palju , et Göönimaagi on poolenisti paljas olnud. Te vingute lihtsalt öeldes , et teile tehakse kambakat selle kolmiku poolt. Aga pole vaja kaugest minevikust meenutada , et oravad olid ühed neist kes täpselt samamoodi kottisid KE-d . KE sai rohkem hääli aga ülejäänud tegid jälle tati ja traadiga kokku klopsitud koalitsiooni.

  Millal lõpeb see aeg kus eestlane ajab selja sirgu, mõtleb oma peaga, ei kooguta saksa ees
  ja ei mõtle pidevalt teemal “mida meist küll see elevant mõtleb”. Las ta mõtleb kuidas tahab. Meil on kombeks nii !!!

 10. Rahvas on valinud suure häälte enamusega Reformierakonna ja nii mina kui väga paljud teised tartlased väga loodame Kaja, et suudate selles inetus mängus endid kokku võtta ja oma valijate nimel võidelda välja toimiv koalitsioon, mida Teie juhite. Tahame olla kindlates kätes. Hoiame pöialt, et reformierakond saavutaks siiski positiivse lahenduse ja kõik läheks hästi! Jõudu-jaksu ja edu!

 11. Tere
  Arusaamatu, millest tuli see jutt, et EKREga koostöö on välistatud. Sisuliselt valijad, kes valisid Reformierakonda, valisid põhiliselt Keskerakonna, SDE ja Isamaa erakonna kehtestatud maksusüsteemi ja muude se(i)gaduste vastu. Ainuke loogiline võimalus kellega valitust teha ongi EKRE ju!
  Reformierakonda valisid ilmselt põihiliselt need kelle jaoks EKRE tundus natuke liiga radikaalne, kaldudes oma plaanides liiga tormakalt liiga suuri muudatusi tegema. Samas on jäänud mulje üldised seisukohad on paljuski sarnased olnud, või vähemalt mitte väga vastuolulised, pigem täiendades teineteist tegeledes kumbki erinevate valdkondadega.

 12. Raivo Põhjakivi

  EKRE-ga koostöö välistamise jutt oli kõige rumalam asi mida üks Eesti poliitik võis suust välja ajada. Tuleb ikka asju mõelda niimoodi mis on Eestile kõige kasulikum tulevikus. Rõhutan just nimelt tulevikus kuna siis saab kindlalt ka rahvuslike jõudude oskaal europarlamendis olema piisavalt suur et rahvuslike jõudude valitsuses osalemine liikmesriikides ei kutsu enam esile paanikat ja soovi sekkuda riikide siseasjadesse. Trend on selgelt rahvusliku suuna tõusule liikmesriikides ja pole ime kui tulevikus lepitakse euroopas kokku et Euroopa jätkab ikkagi rahvusriikide liiduna mitte föderatsioonina. Sellisel kujul pole ka EKREl midagi Euroopa Liidus olemise vastu. Nii et tuleb ikka tuult nuusutada ja vaadata kust suunast see puhub mitte niisama lahmida.

 13. Tere, Kaja
  Siis on ju lihtne, selles analüüsis on peidus lahendus. Paku KE-le võrdsetel alustel koalitsiooni, kus peaminister on Jüri Ratas. Igatahes on parem variant, kui praegu läbiräägitav EKRE valimisliit. Endale võta mõni teine oluline ministrikoht, nii et olulisi otsuseid langetaksite koos. Tee nimekiri nendest punktidest, mille poolest RE Ratasele parem partner on kui EKRE ja räägi Jüri ära. Neela Eesti tuleviku nimel see mõru pill alla. Edu!

 14. Peebu variandist parem oleks ärarääkida 7 saadikut, pakkudes neile mida iganes (mõistlikkuse piires).

  Kui see ei tööta, siis olen nõus Peebuga.

  President teeb ettepaneku esmalt Teile. Ja välisminister Kaja on ka ilus koht Reformile 4 aastaks. Ja rahvas kindlasti hindab ära ja mäletab seda riiginaiselikku otsust. Ja 4 aasta pärast Reformil on 34 saadiku asemele 44.

 15. Kaja Kallas on armas naine,tubli ema jne Aga poliitikas meestega mängimises veel “poisike” EKREt poleks tohtinud välistada.kuna SDE on valmis minema REga valitsusse,siis uskuge mind,EKRE oleks ka Kajale JAH öelnud,kui poleks neid välistatud.Muide muigama paneb,et sel ajal,kui Eesti rahva erivajadustega (eestlaste lapsed) heitlevad vigase kaasavaharidusega,siis meie poliitikud ja erakonnad peavad kõige tähtsamaks VENE KEELE KOOLIDE temaatikat.Häbi eesti poliitikutele ,et omad lapsed on ära unustatud.Ja veel kui Kaja Kallas tunneb nii hästi Yana Toomi,siis miks ei ole ta teinud ettepanekut sellelt inimeselt võtta ära kodakondsus,Kaja Kallas nägi väga hästi mida see tegelane Brüsselis korraldas ja see on igas mõttes absurd,et tal lubatakse omavolitseda ja anda väärinfot välismeediale.Ainuüksi väärinfo levitamise eest oleks pidanud ta ammu kutsuma tagasi Brüsselist ja võtma ära ka kodakondsuse,kuna see inimene on KGB agendi naine ja kõike muud kui Iseseisva EEsti huve kaitsev poliitik.

 16. Neeme Lall. pagulane Hispaaniast

  KAJAKENE, Eestimaa ainuke lootus ja päästja, Sul oli see nii-nii ilus jutt, et ma hakkasin siin oma üksiku palmi all see peale lahinal nutma…Hüüdsin viimases hädas Jumala poole, aga ei miskit..Ja siis äkitsi kukkus , kolaki , mulle selle sama õnnetu palmi otsast alla suur käbi (tavaliselt käbid muidugi ei kasva palmi otsas, aga näed lugu, selle palmi otsas kasvas miskipärast just käbi)… ja mulle otse vasta pead muidugi…valus oli, ai kui valus oli….ja siis …HEUREKA…sain järsku aru, et ongi nii, et Oravad on just need hääd & õiged, kes kõik-see viimased 18 aastat on tahtnud eestikest muuta eriliselt õndsaks paradiisiaiaks, aga kõik muud vastikud-ahned-kavalad, reeturlikud ilged erakonnad on Oravatel takistanud seda üüratud heaolu teostada…Ja nüüd pole enam miskit teha…ISA-KE-EKRE on tulnud, et hävitada kõik see Oravakeste poolt hoolikalt ettevalmistatud ÜLIHARMOONILINE ÜHISKOND TÄIEGA…! Kajakene, haara nüüd paar kompsu ja titte siva kaenlasse , topi issi Siim ja muud pudulojused käppelt mõnda sõidukisse või lennumassinasse …ja padavai ühe jutiga siia Hispaania poole tuld…Sest ilmnes, et selle mu palmi otsas on veel üks pirakas käbi … ja kui sul veab – siis kukub see äkitsi just sulle pähe – ja SA SAAD NÄGIJAKS… Tegutse nüüd käppelt – sest see käbi näikse olevat just nii küps, et kohe-kohe on alla potsatamas…! Ja jõle kahju oleks , kui see kellegile teisele siis pähe kukub…. ja see tegelane saab seeläbi NÄGIJAKS , aga Sina jäädki siis IGAVESEKS PIMEDUSSE UIMERDAMA…!

 17. Tulumaksu vabastus kõigile 500 euri, toob 100 euri juurde 2100 euri ja rohkem teenivale inimesele. 1200 euri palgasaaja saaks 6 euri rohkem kätte praegusest ja keskmise palga saaja 7 euri. Kui midagi lubate, siis rääkige nii, nagu asi ka päriselt on.