Ukrainast ja viisavabadusest

Dec 15, 2015, autor Kaja

Kuna Euroopa Komisjon arutab hetkel Ukraina (ja ka Gruusia) viisavabaduse üle, siis andsin sel teemal ka eelmisel nädalal intervjuu Ukraina telekanalile 112 Ukraina. Mida ma seal rõhutasin?

Esiteks, ukrainlaste jaoks on viisavabadus Euroopa Liiduga väga oluline küsimus ja see on saanud nüüd sisuliselt ka ELi poolt rohelise tule, mis on hea. Ainsaks takistuseks võivad siin saada liikmesriigid, kes peavad samuti oma heakskiidu andma, kuid see ei pruugi pagulaskriisi valguses olla nii lihtne, sest praegu kaitsevad liikmesriigid end rohkem kui kunagi varem – keegi ei söanda praegu reegleid lõdvendada.

Muidugi sõltub palju ka Ukraina enda institutsioonidest. Peaminister Arseni Jatsenjuki teise valitsemisaasta jooksul on palju ära tehtud, kuid siiski on veel palju arenguruumi. Olen ka ise paaril korral Ukrainas käinud ning seal inimestega kohtunud ning nad räägivad, et näiteks politsei ei võta enam tänavatel altkäemaksu, kuid samas võitlus korruptsiooni vastu kõrgematel tasemel edeneb väga visalt. Korruptsioon on seal endiselt laialt levinud ning hetkel ei näe me ka Ukraina poolt väga suurt poliitilist tahet selle teemaga tegeleda.  Olen mitmel korral öelnud, et Eesti tuleb tegelikult samast punktist – meil olid samad probleemid ning, kuigi meie riik on kordades väiksem kui Ukraina, siis meid aitas välja väga tugev poliitiline tahe korruptsioon süsteemist välja juurida ja me saime sellega hakkama. Poliitiline tahe on siin võtmesõna.

Siit aga jõuame muidugi ka Ukraina madalate palkadeni, seda eriti avalikus sektoris. Kui palku saaks tõsta, siis oleks ka väiksem kiusatus võtta altkäemaksu. Ukraina peaminister käis välja idee luua Euroopa Liidu fond riigiametnike palkade tõstmiseks, mis muidugi oleks abiks, kuid Euroopa Liidus hakkab tekkima rahulolematus sellega, et Ukraina tahab küll raha, aga tulemusi pole näha. See on mõnes mõttes nokk kinni, saba lahti olukord, sest kui Euroopa Liit annab Ukrainale pidevalt toetusi, et nende probleemidega tegeleda, siis me tahame ka näha, et nõutud punktid oleks täidetud ning et Ukraina tegeleb oma nõrkade kohtadega.

Intervjuud ennast saab vaadata siit (inglise keeles):

151209 112 Ukraine TV from Kaja Kallas on Vimeo.