Seisukoht

Mar 12, 2014, autor Kaja

Otsuse taga, et Siim Kallas loobus peaministriks pürgimaks, olen ka mina. Me arutasime kujunenud olukorda viimastel päevadel palju ja ka mina soovitasin tal loobuda. Suur osa põhjendusi on isa oma avalduses juba esile toonud ja ma olen nendega täiesti nõus.

Omalt poolt lisan, et nii minul, kui paljudel mu tuttavatel on arusaamatu, et inimene, kes on rahandus-välis-ja peaministrina ning Euroopa Komisjoni asepresidendina läbinud kõikvõimalikke ülipõhjalikke kontrolle, Euroopa tasemel taustauuringuid, põhjalikke kuulamisi Euroopa Parlamendis osutub järsku nii halvaks, et ei kõlba Eestis töötama. Kui selles asjas oleks olnud sisu, siis oleks need 20 aasta tagused asjad ammu avastatud. Avastatud ajal, kui oleks olnud end veel võimalik kohtus kaitsta, sest teod poleks olnud aegunud.

Ma tean tema eetikat ja motivatsiooni, miks ta tahtis Eestisse tagasi tulla ja eelkõige oli see soov rakendada Eesti heaks oma kogemusi, teadmisi ja sidemeid.

Paraku on isegi poliitikud inimesed. Kui mul on valida kas Siim Kallas peaministrina või Siim Kallas elus isa ja vanaisana, siis ma valin ilma kõhklemata viimase.

 1. Sellest on kohutavalt kahju. Siim Kallas on üks eetilisemaid inimesi meie poliitikas ja ma uskusin absoluutselt tema motiive tagasipöördumisel. Tal oleks ju palju lihtsamaid valikuid. Seega – kas ka meie poliitika on niivõrd vastikult räpane? Nüüd jääb meil küll veel öelda – aidaku meid Jumal! – ja tõdeda, et eesti rahvas on siiski üsna rumal.

 2. Kahjuks on inimeste rumalus piiritu ja kahjuks ka haritus nigel inimestel kes ei näe oma ninast kaugemale. Keskerakond võib rõõmustada. Meil oleks praegu väga vaja olnud just sellist kogenud inimest nagu Sinu isa aga ütlemine, et rahvas väärib oma juhte leiab aina enam kinnitust. Tigedus, kadedus, ahnus ja soov igal juhul ära panna kasvõi ise kahju saades ei lase meil targalt edasi minna ja ajaloos pole need kahjuks harvad juhused. Nõiajahi korraldajad juubeldavad aga minu küsimusele, kes siis veel, pole osanud keegi kordagi vastata. Said mis tahtsid, minul isiklikult on väga kahju.

 3. Minul isiklikult ja paljudel minu tuttavatel on ikka väga kahju, et Siim Kallasest ei saa Eesti peaministrit. Jäime nüüd ilma targast ja suurte kogemustega peaministri kandidaadist :(

 4. J2llegi 1:0 Eesti kahjuks! Lyhin2gelikkus ja poov kadedus l2mmatavad parimad ideed juba eos… ei ole sinna enam vist minulgi asja…ole tugev Hr Kallas, Sul on palju toetajaid!

 5. Jõudu Siimule, ta on puhkuse kuhjaga ära teeninud. Järjest enam imestan kuidas Ansip sellele kommunisti ja koera mögale suutis nii pikalt vastu panna. Rahvana on meil viimane hetk järele mõelda – kui me tõesti nii nõmedad põhjuseta ilkujad oleme, siis ei ole kaugel päev kus mitte ükski normaalne eesti inimene ei soovi peaministri ametisse asuda. Juhul kui tõesti olemegi nii rumalad, siis ei jäägi muud üle kui leppida juhiga, kellel ei pruugi meie suhtes mitte kõige paremad kavatsused olla.

  • Ja sellel päeval ei olegi Eestil enam peaministrit, ei ole seega ka Eesti riiki siis enam.

  • Eestis on demokraatia ja riik on seni ikka rahva oma, mitte peaministri oma.

 6. Aarne Põlluäär

  Tänane otsus on s,õna otseses mõttes šhokk kogu Eesti tervelt mõtlevale ühiskonnale. Olen aga Kajaga 100 % nõus ja teeksin sama valiku. Kaja, sinu teekond alles algab ja kindlasti saab sinu tee olema selgem, sest tänapäeval on võimalik end kaitsta. Samuti saad võimaluse kindlasti tõestamaks, et osa Eesti rahvast on Kallaste suhtes eksinud.

 7. Mina pean Siim Kallasest sügavalt lugu ja olen kogu aeg arvanud, et temast saab järgmine president. Ma ei usu, et tema presidendiks kandideerimisel samasugune ärapanemine ja vanade allkirjade arhiivist väljaotsimine oleks lahti läinud. Kuna aga erakonnal oli kavas tema peaministriks saamisel senine koalitsioonipartner hüljata, (võiks isegi öelda, et reeta), siis pole ka imestada, et kättemaksuks püüti iga hinna eest hr.Kallase mainet alla kiskuda. Siiski on mul raske mõista, kuidas temasugune kogemustega poliitik ei osanud sellist luukerede kaevandamist ette näha ja üldse nõustus sellises kahtlase väärtusega vangerduses osalema.

 8. Aitäh selle seisukoha eest. Väga kahju on. Piinlik on nende poliitikute mängude pärast, kes soovivad säilitada mugavat positsiooni ja ei lase uusi mõtteid ja vaateid Eestisse. Jõudu teile.

 9. Jube kahju, et nii läks :( Ei teagi, mis nüüd siis saab. Samas väga üllas ja julge samm – miks küll need seda ei tee, kel ammu oleks reaalselt põhjust oma ametist/positsioonilt tagasi astuda, kuid ikka sellest kümne küünega kinni hoiavad.

 10. Ja minule väga meeldib, et oled enam inimene kui poliitik. Just siis, kui poliitik enam ei ole inimene, hakkabki poliitika allamäge minema. Palju jõudu inimene, ema, isa, vanaisa ja vanaema olemiseks! Et tekiks võimalusi heaks, inimlikuks poliitikaks!

 11. Ääretult kahju!
  Selle inimjahi taga paistab olevat väike hulk võimuahneid poliitikuid, lisaks veel süüdimatu meedia.
  Kui oleksin Eesti Päevalehe tellija, siis arvatavasti loobuksin sellest. Mingit vastutust oma riigi hea käekäigu eest võiks ju ka ajakirjanduselt eeldada.
  Tulevat tervist ja edu kõigis ettevõtmistes, nii teile kui ka hr.Kallasele!

 12. Mõrvad ei aegu ja kui ta siiski peaks kasvõi kaudselt olema mõrvaga seotud, ei ole mõistlik teda kohaliku võimu juurde lasta. Ta on tegude, millele siin arutelus vihjatakse, juures olnud algusest peale ja olnud võimeline endale mitu tagaust tekitama. Kohtuvõim ei pruugi Eestis olla sugugi sõltumatu, mistõttu pole vahet, kas lähtume, et inimene on süütu, kuni süü pole tõestatud, või vastupidi. Teaduses on vaja kahelda, kuni pole kinnitust. Kas elu viib rohkem edasi teaduslik lähenemine või kohtu mõistmine?

 13. Eesti rahvas pole rumal, vaid on kahestunud. Samuti poliitikud. Silmakirjalikkus on vòtmesònaks. Valitsuse tagasiastumine tekitab kùsimusi, ebakindlust ja usaldamatust tavalise inimese jaoks. Me vajame stabiilsust ja kaitset. Mitte ministrikohtade jagamist.

 14. Kaja – aeg on küps. Sinust võiks saada järgmine peaminister. Eesti vajab just üht tegusat, julget ja kogemustega naist.

 15. Ajakirjandus on nüüd öelnud, et loobumine oli viga. Olen sama meelt, seda poleks teha vaja olnud, isegi kui see surve veel kuskilt mujalt tuli. Oli üldkogu, oli otsus. Kuid eks otsuseid teevad inimesed.

 16. Eks teised vaatasid, et liiga suur kala tuleb meie tiiki ja kartsid, et ruumi neile jääb väheks. Äärmiselt tüüpiline kahjuks Eestis.

 17. Mina olen see rumal ja pahatahtlik, harimatu ja läbikukkunud rahva tüüpesindaja. Isiklikult ühtegi poliitikut ei tunne ja ammu enam ei usu, et poliitikat oleks võimalik teha “puhaste kätega”. Mulle näib, et kui inimene teab, et pole midagi valesti teinud, siis ei ole ka põhjust põgeneda, räägitagu mida iganes. Et hr. Kallas siiski põgenes, pealegi väga kiiresti ja ootamatult, ei tekita tema suhtes mingit usaldust. PS Kui hr. Kallas oli tõesti nii kuldaväärt ja asendamatu ja erakordne kandidaat Eesti peaministriks, siis miks tema tulekut inimestele ette ei selgitatud? Milks üritati läbi viia selline Putin-Medvejevlik kohavahetus kõikidest asjaga seotud motiividest vaikides? Meie rahvas ei usalda valitsust, aga paistab, et ka valitsus ei usalda rahvast. Huvitav miks?

 18. Kes suunab ja kust suunatakse, et valikud on sellised nagu need on. Kahju küll, aga eestlased pugivad oma “magusrooga”.

 19. Mul on üks tilluke arglik lootus..nähes kui palju inimesi on Siim Kallase kaitseks välja astunud..ehk võiks juhtuda, et ta soovib ümber öelda, sest pehmelt öeldes oleme nüüd hädas.

 20. Taaskord on häbi olla eestlane. Siim oleks yle pika aja (pärast Lennarti lahkumist) olnud särav tegija. Kahju, väga kahju. Kui tankid Narva jõge yletavad, panen paadimootori käima. Vööriga läänepoole…

 21. Kas keegi Siimu pooldajatest oskab välja tuua mõned argumendid, miks ta oleks olnud särav tegija ja mismoodi tema juhtimise all oleks meie piirkonna rahvas viidud heaolusse? Või kui mitte sinna, siis kuhu? Minul on kindel siht, kuhu ma tahan jõuda sõltumata poliitikast. See on ühiskond, milles on kõigil hea elada, mitte ainult tipppoliitikutel. Ja mil moel me nüüd hädas oleme? Kuni pole ära kaotatud sellist nähtust nagu valimised ilma põhjendamiseta, oleks hea lahendus erakorralised valimised. Plats tuleks puhtaks lüüa, ka neist, kes kunagi selle loosungiga välja tulid. Elu on näidanud, et mitte ükski erakond pole esindanud rahva huve peale roheliste. See on nagu tulnuka karikatuur, millel tulnukas imestab, et meil on päikese, vee, tõusumõõna-, tuule-, biokütus ja me tapame üksteist nafta pärast. Meil on piisavalt varusid, et kõik saaksid lahedalt elada ja tegeleda õnnelikult just oma huvialaga, aga ei, me võitleme raha eest ja pärast, et ellu jääda. Te võite nüüd öelda, et lasku ma siit jalga, kui siin ei meeldi. Aga vat ei lase, sest mulle muidu meeldib siin elada. Ma tahan jagamisühiskonna just siin välja arendada.