Mul oli au teenida Euroopa poliitilise kultuuri auhind

Aug 07, 2022, autor Kaja Kallas

Seda mainekat auhinda annab välja Šveitsis asuv Hans Ringieri sihtasutus ning sain selle nende sõnul „poliitilise julguse eest Venemaa agressioonile vastu seismisel ja mõjuka rolli eest lääneriikide tugeva reaktsiooni tagamisel.“

Olen selle märkamise ja tunnustuse eest väga tänulik – see on ka märk sellest, et Eestit ja meie sõnumeid on Euroopas märgatud.

Oma tänukõnes:

  • Meenutasin, et Eesti kasutas pärast nõukogude okupatsioonist vabanemist ära lühikest võimaluste akent oma koha taastamiseks demokraatlikus maailmas. Praegu on vabal maailmal võimaluse aken, et peatada Venemaa imperialism. Oleme lääneriikide poliitikas näinud tohutut muutust. Kuid see muutus on alles algus ja see peab olema jätkusuutlik. Agressor ei ole oma kuritegelikke eesmärke muutnud ega ümber pööranud. See tähendab, et me ei saa astuda ühtegi sammu tagasi. Vastupidi, peame edasi liikuma ja olulised muutused meie poliitikas tuleb muuta püsivaks.
  • Rõhutasin, et kommunismirežiimi kuritegude karistamatus üks olulisi põhjuseid, miks seisame Euroopa pinnal taas silmitsi hävitusliku ja genotsiidi tunnustega sõjaga. Lisaks sõjakuritegude uurimisele tuleks luua rahvusvaheline erikohus, et võtta Kreml vastutusele agressioonikuritegu eest. Putin loodabki karistamatusele. Seda enam peame tegema kõik selleks, et kõik need, kes on Ukraina-vastase agressiooni ja massikuritegude taga, saaks karistatud.
  • Ütlesin, et ka eurooplasi ootavad ees rasked ajad, kuid see pole võrreldav hinnaga, mida maksavad Venemaa agressiooni tõttu ukrainlased inimeludes ja hävitatud linnades. Kaalul ei ole ainult ühe suveräänse ja vapra Euroopa rahva saatus. Kogu reeglitel põhinev kord on rünnaku all. Kui agressioon tasub ennast kuskil ära, on see kutse jätkata seda mujal.

Auhind kuulutati välja traditsioonilisel välispoliitikale keskenduval “Dîner républicain” („Vabariiklik õhtusöök“) üritusel, mis toimub Šveitsis Locarno rahvusvahelise filmifestivali ajal. Pildil olen kunstnik Tania Jacobi maalitud portreega ning vasakut kätt seisab ka Šveitsi liidupresident Ignazio Cassis, kes samuti auhinna üleandmisel südamliku kõnega üles astus.

Foto autor: Antje Berghaeuser