Intervjuu Postimehele (05.02.2011)

Feb 06, 2011, autor Kaja

Kust tuli ja miks tuli äkki mõte, et aitab juurast, lähen hoopis poliitikasse?

Mõte on idanenud pikema aja jooksul, seega ei saa kuidagi öelda, et see tuli äkki. Mõnes mõttes usun, et see on loomulk kasvamine, kuivõrd advokaaditööd olen teinud juba 12 aastat ja selle käigus on tekkinud ideid, kuidas saaksin ühiskonnale kasulik olla. Mujal maailmas on see samuti levinud trend, et advokaat suundub poliitikasse. Tony Blair ja Hillary Clinton on ehk markantsemad näited.

Mil viisil kompenseerite riigikokku pääsedes kaotuse sissetulekus?

Usun, et see saab kompenseeritud eneseteostuse võimalustega.

Milline professionaalne oskus või isiklik omadus võib poliitikas suurimaks takistuseks saada, ja miks?

Kindlasti tuleb kasuks õigusmaailma põhjalik tundmine. Kui vaatad seadust isiku pilguga, kes peab aru saama, kuidas selle järgi reaalses elus käituda tuleb, siis oskad paremini ette näha ka võimalikke tekkivaid vaidlusi. Takistuseks võib ehk saada liigne idealism ja soov kõiki aidata, sest kogu maailma raskust enda kanda võtmist ei pea minu kitsad õlad ilmselt vastu.

Kasulikem õppetund, mille olete oma isalt poliitikas kaasa saanud?

Ma ei oskagi eristada õppetunde poliitikas ja õppetunde eluks tervikuna. Õppetunde eluks on muidugi olnud palju. Näiteks üks olulisemaid on lugupidamine kõikide inimeste vastu. Väga raske on teist inimest mõista, aga kerge hukka mõista. Kõik me oleme kandilised ja oma nurkade ning vigadega. Püüa aru saada põhjustest, mis mingi käitumise taga on. Samuti pean tähtsaks soovitust alati teha seda, mis hinges õige tundub ja mida tõesti tahad teha, siis teed seda ka hästi.

Olete tegelnud taastuvenergiaga – mil viisil ise oma energiat taastate?

Kõige paremini taastan energiat sportides ja sõpradega koos olles. Samuti aitab energiavarude taastamisele kaasa vennalapsega lolluste tegemine, kui saab südamest naerda.

Kas naiste ehk feministlikust parteist võiks Eestis asja saada, nagu see on Rootsis?

Olen lugenud, et naised on tõrksad hääletama naiste poolt. Kui see nii peaks olema, siis ei saaks sellisest naiste parteist ju asja. Nii et mõte sellisest parteist näib mulle tervikuna kentsakas. Naised tahavad ju sarnaseid asju, mis mehed. Lihtsalt vahendid, rõhuasetus ja suhtumine on erinev.

Kui määrava tähtsusega on naiselik ilu ja sarm nii elus kui politikas? Palun põhjendage!

Mulle meeldib olla naine. Naiselikul naisel on maskuliinses seltskonnas tunduvalt lihtsam silma paista, kui järjekordsel ülikonnastatud mehel. Sageli mehed kaotavad kena naise juuresolekul valvsuse, mis annab naisele näiteks läbirääkimiste situatsioonis parema stardipositsiooni.

Mis on teie arvates meestele poliitikas rohkem lubatud kui naistele, ja ka vastupidi?

Mulle tundub, et kuivõrd naised paistavad rohkem silma, on neile ka vähem lubatud eksida kui meestele. Samuti mulle tundub, et meeste puhul ei peeta oluliseks nende taustajõudusid (naist ja millega tema tegeleb). Naiste puhul läheb aga liiga palju auru välisele – kuidas sa riides käid, kellega suhtled. Mehi selle järgi ei lahterdata ja nad saavad rahulikult sisuliste asjadega tegeleda.

 1. Margus Söödor

  Lgp pr Kaja
  On üsna meeldiv lugeda ja tutvuda Teie vaadetega erinevatele eluvaldkondadele.Hea meel on nentida,et peale kaunile välimusele olete ka haritud ja kindlat maailmavaadet omav daam.Rõõm on näha,et olete plaaninud oma uues ametis ka midagi korda saata ja valijate heaolu eest seista.Kahtlen (ehk ei mõista õieti) kas tõesti on naistel poliitikas keeruline läbi lüüa?Usun,et tublid naised saavad alati hakkama olenemata neile esitatavatest väljakutsetest ja näiteid on ju palju tuua.Muidugi on mehed vahel vastikud,kuid usun et teate,et ka nendega saab kuidagi hakkama.
  Viimaste valimiste kõige meeldivam aspekt minu jaoks oli just Teie hea tulemus,kahjuks ei olnud minul võimalust Teid valida.Ma ei tea,kas kirjutaksin mõnele meespoliitikule samuti,kuid oleksin äärmiselt huvitatud edaspidisest kontaktist Teiega kui rahva esindajaga (ehk olen minagi osa neist),ning vahel diskuteerida huvipakkuvate päevapoliitiliste teemade üle.
  Igal juhul soovin Teile edukat poliitiku karjääri ja loodan väga.et teete meestel kõrvad tuliseks…

  • Aitäh meeldiva tagasiside eest! Ma siiski loodan pigem koostööle nii meeste kui naistega ja usun, et koos saame paremini asju ära teha.

 2. marus söödor

  Aeg on näidanud et oled üks vastik ja ebameeldiv inimene.Minu jaoks oled sa ammu juba poliitiline laip,nii et vaimselt võiksid ennast juba üles puua