Jüri Ratasel ei ole toimivat valitsust, tal on piinlik “Rannamaja” show

Oct 28, 2019, autor Kaja

Jüri Ratase valitsuse esimesed kuus kuud on ilmselt olnud skandaalsemad kui ühegi teise valitsuse puhul, mida mäletada suudame. Selle valitsuse moodustajad rääkisid, kuidas EKRE vajab aega valitsusvastutusega kohanemiseks ja küll kõik laabuma hakkab. Tegelikkuses pole praegune valitsus tööle hakanud ega hakkagi. Käib üks pidev valetamine, vassimine, vabandamine ja tagasi astumine. Näib, et Stenbocki majas ei juhita riiki, vaid filmitakse iga nädal uutest labasustest pakatavat tõsielusarja.

Pool aastat on sobiv aeg, et anda hinnang, kuidas siis ametis oleval Eesti Vabariigi Valitsusel läheb. Lühike ja aus vastus on, et kõigil on jätkuvalt väga piinlik. Usun, et ka peaministril endal.

Eesti valitsemiskultuuri piinlikkusest ülevaate saamiseks piisab sellest, kui vaatame üksnes viimasel paaril nädalal toiminut. Me näeme valitsuse ja võimuliidu liikmete poolset sõnamurdmist, valelikkust, asjatundmatust ja ka korruptiivsuse kahtlusi. Toon esile konkreetsed juhtumid:

1. Kingo hääletatakse välja!

Väliskaubandus- ja infotehnoloogia minister Kert Kingo astus sel nädalal tagasi. Enne jõudis ta valetada avalikkusele ja riigikogule, näidata üles oma laialdast ebakompetentsust ning palgata nõunikud, kellest üks lahkus huvide konflikti tõttu ja teise saavutuseks jäi sotsiaalmeedias avaldatud ropp sõim. Kuus kuud möödus nagu tõsielusarjas, sest väliskaubandusminister lubas mitte käia välismaal ja mitte rääkida inglise keelt. Lõpuks oli olukord liiga piinlik isegi EKRE jaoks ja Kingo hääletati “Rannamaja” valitsusest välja. Nüüd ootame uut, järjekorras juba kolmandat kandidaati sellele ametikohale.

2. Helmed panevad Jüri oma sõnu sööma!

Kuus kuud oleme otsinud Eestile uut peaprokuröri. Jüri Ratas lubas koos Isamaaga toetada Lavly Perlingu jätkamist. Siinkohal tuleb tunnustada justiitsministrit Raivo Aegi, kes kaitses prokuratuuri EKRE alusetute rünnakute eest. Ent, nii nagu tõsielusarjadele kohane, tulevad muutused järsku. Kolmapäeval selguski, et Perlingu kandidatuuriga ei saa edasi minna, sest Helmed on vastu. Kiire lõppmängu tulemusena kaotas Jüri Ratas oma tõsiseltvõetavuse koalitsiooni sees. EKRE mõistis seda ja keeras nädalavahetusel pinget peale, nõudes oma poliitilises avalduses LGBT ühingu rahastamise lõpetamist ja politiseeris uue peaprokuröri leidmise veelgi enam. Jüri Ratas tegi taas sisutühja avalduse valitsuse töörahu teemal.

3. Paljastuvad minister Mart Järviku salakirjad!

Viimased nädalad on Mart Jävik hurjutanud veterinaar-ja toiduametit (VTA), kuna amet teeb oma tööd ja uurib, kas M.V.Wooli toodang sisaldab eluohtliku tüvega listeeriabakterit. Minister väitis, et on kehvalt infomeeritud ja kuulis teemast alles augustis. Tõsielusarjadele omaselt tulid aga välja ministri suvised sõnumid. Sel nädalal avaldas telesaade Pealtnägija minister Järviku ja VTA kirjavahetuse, kust selgus, et minister saatis juba juulis VTA-le kirja, milles esitatud küsimused on koostatud sellise etteheitva põhjalikkusega, et seda võiks kõrvalseisja pidada koguni M.V.Wooli advokaadi kaitsekõneks. Jääb mulje, et valitsuse liige vassib, sekkub VTA tegevusse ja unustab ministri kohustuse olla erapoolik. Eks näis, kes lahkub “Rannamaja” valitsusest järgmisena.

4. Tanel Kiigele avaldatakse 100 000 põhjust, miks apteegireform enam ei sobi!

Tanel Kiik on selle skandaalse valitsuse üks tasakaalukamaid ja sisukamaid ministreid. Ta on sotisaalministrina kinnitanud apteegireformi läbiviimise vajalikkust ja seisnud LGBT kogukonna rahastamise eest. Minister Kiige tegevus ei meeldi aga sugugi teistele võimuliidu osapooltele. Intriigid on kuhjumas – samal ajal kui Keskerakond saab apteegiäriga seotud ettevõtjalt 100 000-eurose annetuse, hakkab Keskerakond Kiiges kahtlema. EKRE uudisteportaal küsib, kas Eesti vajab Kiige näol LGBT ministrit? Ja lõpuks – kas peaminister hülgab oma lähima liitlase? See kõik selgub järgmistes osades.

 

Kõigel eeltoodul ei ole aga midagi pistmist Eesti juhtimisega ja edasi viimisega. Isamaal ja Keskerakonnal oleks aus tunnistada, et see valitsus ei hakka normaalselt tööle ja lõpmatult ei saa veiderdada. Varem või hiljem saavad sellest ka valijad aru. Reformierakond on valmis läbi rääkima ja töötama selle nimel, et Eesti saaks valitsuse, mis ei põhjusta piinlikkust, mis ei umbusalda teadmisi ja fakte, mis suudab otsustada, mitte kraagelda, mis vaatab tulevikku, mitte ei klammerdu minevikku.

  1. Priit Kirsimäe

    Peab hoolega jälgima, et me EKRE ja valitsuse lolluste arvustamise ja karvustamise käigus ei teeks liiga neile, kes tõesti kaitset vajavad. Ma pean silmas M.V.Wool’i ja Mati Vetevoolu. Meedia on teinud sellest juhtumist suurepärase näidispoomise, mille käigus üks nullist üles ehitatud ja 100% Eesti ettevõte mutta trambitakse. Tegelikult on ta ju (100% või enamgi) täitnud kõik VTA ettekirjutused ja teeb kõik, et sellest probleemist vabaneda. Vähemalt ei ole keegi kusagil tõestanud vastupidist. Või mis siis on eesmärk – tehased kinni ja kogu lugu? Nagu Sanlind oma kanalad salmonelloosijuhtumi tõttu Sangastes? Ega siis M.V.Wool pole süüdi, et maaeluminister selline käpard on. Samuti ei süüdistaks ma teda selles, et ta ministrilt abi otsis.
    See Urmase-poolne kirjavahetuse väljanõudmise afiššeerimine ei paista eriti hea välja. Ja kuidas see tegevus erakonna ettevõtjasõbralikkust tõestab? Pigem vähendab meie tõsiseltvõetavust. Selle looga seoses kuluks ära üks tegu, ettepanek või avaldus, millest ettevõtjale reaalselt kasu oleks.

  2. Anita Kevvai

    Tere!
    Jüri Ratase juhitud valitsus on juhitav Helmete poolt. Teised vaatavad pealt ja ei saa ja ei tee midagi
    Meditsiin on käest ära. Perearst ütleb,et otsi ise eraarsti kui sul vaja on. Olengi otsinud ja sellest on abi saanud,sest töötan veel. Olen õnneks veel töövõimeline. Arst küsib kohe,kas töötad.? See on ,kas maksan sotsiaalmaksu. Kui vaatan seda kaklust,siis hirm ja häbi on. Inimesed ootavad rahu ja turvalisust. Õnneks on vabadus ID kaartiga saab reisida. Minul on pension ja palk ,pensionist läheb maha igakuiselt 100 eurot
    Tulen omadega välja ja imestan,miks nii,et penision on palk.? Seadus on selliselt tehtud ja ei muudeta.
    Inimesed on kapseldunud. Igaühel oma tee. Need,kes töötavad saavad omadega hakkama,aga vaatan,et teised ootavad laste käest. Aga ,kui lastel ka ei ole,mis siis? Lähed tänavale,kuuse alla.

  3. Tõnis Laanemaa

    Minu ettepanek kogemuste põhjal- 1. mitte solvata valitsust . 2. vigu teevad kõik. 3. näha head. 4.mitte usaldada köiki erakonna liikmeid, kes karjääri kaalutlustel, töökohtade võimalikul saamisel astuvad RE liikmeks.4.Riigikogus võtta ette seadusemuudatused mis lubaksid valimised võitnud erakonnal valitsus